+8

Akademie

Nekorektní závěry testu autoservisů Mladé Fronty Dnes

14.1.2015 | aktualizováno 17.1.2015 18:21:58 13 10351x

Úvod

Mladá Fronta dnes a portál i-dnes zvěřejnili 13.1.2015 test autoservisů, kde redaktoři komentují nevhodně případ, který sami připravili. Pokusíme se zde diskuzí dostat ke správnému názoru.

http://auto.idnes.cz/test-autoservisu-0mc-/auto_ojetiny.aspx?c=A150113_014454_auto_ojetiny_fdv 

Tento článek s videem ukazují, jak si poradily autoservisy s  jednou simulovanou závadou a s jednou reálnou závadou.

Jak by se asi mělo postupovat (video)

1) Komentář FCD.eu teamu k nasimulované závadě vadného EGR ventilu:
Náš postup, který by volila většina z Vás registrovaných by jistě nedopadl tak, jak ukazuje video (odevzdaný vůz s fakturou za 14 tisíc Kč se svítící kontrolkou a neodstraněnou závadou). Postup u tak banální závady jako je vadný konektor zde nebudeme dále komentovat.

2) Komentář FCD.eu teamu k přirozené závadě prodřené kabeláže dveřního kabelového svazku ne sloupku "A" u řidiče:
Na podobné typy závad, kdy krátce střižený kabelový svazek nebo jeho nevhodné trasování dostávají autorizované autoservisy tzv. Interní sdělení", jejichž obsah je diskrétní. Dostávají ho všechny autorizované servisy všech značek které na našich silnicích jezdí. V těchto informacích naleznete popis závady, její projevy, fotografie s vysvětlení, jak k tomu dochází a způsob odstranění závady, ke kterému je někdy soupis náhradních dílů, které by opakování podobné závady měl již vyloučit.

Závěr: Pokud chtějí redaktoři MF dnes činit závěry, měli by se vyvarovat dělení na autorizované a neautorizované, protože v obou může na místě opraváře stát někdo, kdo z jakýchkoliv důvodů sáhne k "nějakému" řešení. Nikoho z nich však neomlouvá, že účtuje něco, co vadné nebylo a odevzdá auto v tom stavu jak popisuje redaktor.
Posouzení lze dělat jedině tak, že se servis dlouhodobě a trvale chová ke svým zákazníkům korektně a dokumentuje mu závadu na protokolu o závadě, jako to umožňuje např. náš portál, kde zákazníkovi lze vytisknout postup opravy a všechny diagnostické kroky a vyměnené díly odůvodnit. Ona prodřená kabeláž se může chovat i skrytě a dokonce může i řídící jednotku ve dveřích vypálit, ale to musí byt otestované, vyzkoušené simulací, ověřené externím napájením a po výměně řádně otestované. Na takovou opravu by měla svým způsobem existovat záruka, protože opravit prodřenou izolaci lze na několik způsobů a některé opravy, i když stojí 2000,- Kč, mohou vydržet jen několik málo dní nebo měsíců. Takže závěry jsou zkreslené, redaktoři měli asi jen konstatovat, co se stalo. 

K simulované závadě EGR jen dodám, že takovou závadu by našlo z Vás zde registrovaných 99% a nechci se vyjadřovat k postupům, které volily neúspěšné opravny, protože toho tady máme plný portál v počtu stovek do detailu popsaných případů.

 

Za FCD.eu team
L. Fleischhans


Škoda Yeti - kabelový svazek - sloupek A u řidiče (1589/1)

V podstatě se nemusí jednat ani o prodřený svazek vzniklý otevíráním dvěří, ale o nesprávnou manipulaci např. při lakování dveří předchozí opravnou nebo jiný důvod.

Test autoservisů i-dnes (1589/2)

Jak by se mělo postupovat před výměnami dílů (1589/3)

Toto video bude přiřazeno později k jinému článku, ale naznačuje, že servis, ať autorizovaný nebo ne, by měl volit ty nejúčinnější zbraně dynamické analýzy závady, kterou mu diagnostika již dnes poskytuje. Zde se jedná o sporadický výskyt závady, o to je to složitější. Přesto se jde při výměně dílu, resp. opravě skoro na jistotu.

Komentáře (13)

Anonym
( 1 ) 14.01.2015 | 10:23:47

Tak se na autorizované podívejte sem: http://www.itest.cz/old/automobily/servisy-ford.htm

Není to tedy o "autorizovaném" či "neautorizovaném", ale o lidech, kteří ta auta do servisu přijímají a jaké mají zkušenosti.

+1

Anonym
( 2 ) 16.01.2015 | 21:26:25

Toto su veci na veľmi dlhé debaty. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že veľa servisov riadia ľudia, ktorý absolútne vôbec nerozumejú problematike opráv dnešných áut, zaujímajú ich "výkony". On nebude platiť diagnostika, lebo ten na seba nedokáže zarobiť... O školeniach ani nebudem hovoriť... Takému ako zamestnanec budem ťažko vysvetľovať, že ak diagnostika "napíše" EGR, že nemusí byť problém v samotnom EGR... A dokonca ani vtedy ho to nenapadne, keď sa vymení ABS, lebo diagnostika "napísala" a problém pretrváva-"našťastie" na záruku a svoj podiel viny má aj nekompetentná a nedostatočna podpora importéra... To, čo platilo pri oprave favorita je dávno minulosť a buď si to ľudia neuvedomujú, alebo ani toho favorita by samy nespravili. Potom taký človek príjma do zamestnania nových ľudí a vlastne ani on sám nevie,čo by tí mechanici mali vedieť. Ďalšia kapitola su servisy, kde spravia všetko a ešte aj lacno... to sa potom ťažko zákaznikovi vysvetľuje, že tam vám to spravia lacnejšie, ale dajú vam aj nové hlavové skrutky? Povedali, že nie je treba...

A mohli by sme dlho pokračovať...

Toto je odpověď na komentář ( 1 )
+2

autoopravna jičínský
( 3 ) 16.01.2015 | 21:40:58

Většina těchto článků je o tom, že domácí výrobce má nej auta a autorizované servisy jsou nejlepší a nyní už i levnější,za tyto dva hlavní názory lobuje i nejprodávanější motoristický časopis i pořady v TV ...

Toto je odpověď na komentář ( 2 )
+1

Okura
( 4 ) 14.01.2015 | 14:17:35

Nechci kritizovat, ale ve většině případů je právě autorizovaný servis pouhým měničem dílů.
Asi měli štestí, v aut. servisu pracuje někdo kdo ví co má měřit :)

+1

Anonym
( 5 ) 14.01.2015 | 14:39:52

http://www.fcd.eu/story.aspx?id=2798

Toto je odpověď na komentář ( 4 )
+2

Zdeněk Dědič
( 6 ) 15.01.2015 | 07:39:22

Původně jsem nechtěl nic k tomuto komentovat,ale nějak jsem se vyspal a rozmyslel si to.
Myslíte,že by MF Dnes udělala test,kolik vozů ze značkových servisů je naopak předáváno k opravám nezávislým servisům?A pak se jen o 100% navýší cena za práci a předá se vůz zákazníkovi.
Možná by to byla docela zajímavá statistika.
Tímto nemyslím jen bouračky\což se děje pravidelně\,ale spoustu speciálních oprav,které prostě neumí,notabene na to ani nemají vybavení.

+2

Libor Fleischhans
( 7 ) 15.01.2015 | 07:52:23

Znám několik takových specialistů (jsou zde na tomto portále), kteří dělají pro značky dlouhodobě a trvale právě diagnostiku. Oni jim zas na oplátku flashují on-line programy do řídících jednotek. Je to taková spolupráce v pozadí.

Toto je odpověď na komentář ( 6 )
+1

Libor Brabec
( 8 ) 15.01.2015 | 22:32:05

Dobrý večer,nejlepší je si nechat poradit odborníkem TÜV SÜD Czech. Potom vyhledat značkový servis a dále si nechat podle reklamy pod textem odstranit DPF s doživotní zárukou. Podle mého názoru jsou lidé kteří nikdy do značky nepojedou a naopak, je to jen o dobrých,schopných nebo špatných opravcích (lidech). Díky.

Toto je odpověď na komentář ( 6 )
+0

Bolek Foltyn
( 9 ) 17.01.2015 | 18:21:56

Dobrý večer. Chlapi neautorizáci...vůbec se nad tím netrapte. Není nikdo kdo by něco nepokazil. Jezdí k nám na dílnu 87 bývaly primář chirurgie(40 let praxe).Mluvil jsem s ním o operaci a on řekl,,víte pane Foltýn jenom dva s deseti doktorů vám provedou operaci dobře,,nemyslel jenom fušeřinu ale i okolní situaci.A to se bavíme o lidském zdraví... přejí Vám co nejméně operací :-)

Toto je odpověď na komentář ( 8 )
+1

siso
( 10 ) 06.03.2016 | 16:53:51

No tak to je fasa :( radšej žiadne peniaze ako pod nôž lekara

Toto je odpověď na komentář ( 9 )
+0

Jiří Černý Jiří Autoelektro
( 11 ) 06.03.2016 | 20:29:09

tyhle takzvané reportáže,které se tváří velmi nezávisle a profesionálně mě už lezou krkem.Je to obyčejná reklama.S tím,že se snaží očernit,neautorizované servisy.Je to nekálá soutěž.Ale přestože nekala soutěž je i v zákoně nikdo to neřeší.

+0

Libor Fleischhans
( 12 ) 07.03.2016 | 13:36:36

Pokud se v organizaci ASEM budou její členové dožadovat reakce, pak bude ASEM jednat. ASEM ale potřebuje členy, ne jen komentáře tady na webu. Pokud to bude porušování pravidel, pak se ASEM do nich obuje.

Toto je odpověď na komentář ( 11 )
+0

Autoservis SZ
( 13 ) 07.03.2016 | 13:42:51

Plati to aj Pre Slovensko???

Toto je odpověď na komentář ( 12 )
+0