Emisní LAMPÁRNA

01.12.2015 09:45 • aktualizováno 30.05.2023 15:46
blog asem stk Měření emisí SME
Blog image
8783×
978
21 0 4 0
Jazyk příspěvku: 1944

Ve věstníku dopravy vyšla nová emisní metodika, ve které je zakomponována komunikace s OBD (EOBD). Jelikož se objevzje denně dost nejasností, rozhodli jsme se pro založení "LAMPÁRNY", kde se budeme sdnažit odpovídat na všechny často kladené dotazy týkající se problematiky Měření emisí podle nových pravidel. Zde je odkaz do Věstníků (je to Věstník 12/2016 - přílohy).

Tip, aby se neopakovaly dotazy:

Stiskuntím klávesy "Ctrl" a písmena "F" na klávesnici se v aktuálním stromu komentářů spustí hledání i jen části slova, které hledáte: Hledáte-li např. nějakou odpověď na dotaz, týkající se zvýšeného volnoběhu, zadejte do tohoto pole "zvýšen" , nebo "volnob" a systém vyhledávání Vás provede stránkováním všech dotazů, kde bude vysvícen tento hledaný řetězec za sebou jdoucích písmen.

Může se stát, že na některé odpovědi nebude existovat jednoznačná odpověď, a tak vznikne diskuze, která povede k otevření dialogu se zákonodárcem, a o to nám právě jde. Odhalovat širokým náhledem Vás všech překážky, které budeme postupně spolu s veřejností definovat lépe a pro všechny logicky, rozumně a stravitelně.

Tak do toho!!!

Často kladené otázky


Obrázky, fotografie a soubory (3)

Nové přístroje pro měření emisí s implementovanou OBD (Readiness) diagnostikou (1944/1)

Modulární stanice MDS, se kterou je možné kombinovat i cizí samostatné moduly komunikující s počítačem. AVL DiTEST MDS je jedinou stanicí na trhu, se kterou neexistuje přistát ve slepé uličce, protože nabízí i zcela nestandardní alternativy, které ani zákon neobsahuje, jak test emisí dokončit výtiskem protokolu. Samotná stanice MDS pak umožňuje nadstandard v přizpůsobování se zákonným normám až do konce roku 2017 změnou softwaru zdarma.

Co to jsou Readiness Code nepřetržitě sledované "ostatní komponenty" (Comprehensive Component Monitor) (1944/2)

Na letošním setkání diagnostiků Diagnostic Con 2016 (2.2.2016 v pražském Fór Karlín) bude obsáhlá prezentace, jak pracuje EOBD u starších vozů a jak u těch nejnovějších. Tento krátký popis berte jako ochutnávku: V Readiness Code se nachází zpravidla 11-místný kód (100-00000000), kde jsou na některých místech výsledky nepřetržitě sledovaných systémů. U shora uvedeného případu jsou to příkladně první tři, přičemž na prvním místě ("sledování ostatních komponentů") stojí namísto očekávané nuly jednička (test neproveden). "Ostatní" nebo "další obsažené" komponenty (čidla) se jim říká proto, protože některá přímo sledovaná čidla mají své místo přímo na dalších pozicích RC (např. lambdasonda i její vyhřívání jsou sledovány samostatně). Starší vozidla kontrolují přes EOBD emisně relevantní čidla "jenom" po zapnutí zapalování "ZKRAT" nebo "OTEVŘENÝ OBVOD". Moderní vozidla kontrolují některé komponenty nejen na ZKRAT či OTEVŘENÝ OBVOD po zapnutí zapalování, ale i na očekávaný dynamický průběh signálu v závislosti... a) buď v čase (např. zda teplotní čidlo po nastartování motoru očekávanou rychlostí ohřevu stoupá), b) nebo na očekávaném vztahu jeho hodnoty na ostatních hodnotách víceparametrického pole (jak toto je prováděno, bude obšírně vysvětleno na akci Diagnostic Con 2.2.2016). Existují tedy rozdíly, jak rychle (a zda za jistých okolností vůbec) bude na místě "OSTATNÍ KOMPONENTY" namísto jedničky očekávaná "NULA". Vyobrazený snímač teploty nasávaného vzduchu se tedy u moderního vozidla kontroluje na zkrat a na přerušený obvod po zapnutí zapalování, ale dokud není po startu motoru v následné fázi ohřevu a akcelerace ověřeny dynamické změny teplot nasávaného vzduchu tak, jak vyznačuje zelené pole v závislosti na parametrech os X a Y v grafu, neobjeví se na prvním místě nula (100-0000000). Někdy zde však jednička zůstává i po mnoha najetých kilometrech. Pak je potřeba zapátrat "značkovou diagnostikou", zda v "přechodné paměti" závad některých jednotek nebo v komunikacích mezi nimi, není uložena chyba, která bude mít vliv na nekompletnost RC. Jak je vidět, není EOBD tak jednoduché jak bývalo. Detailně jej popíšeme na Diagnostic Con 2. února (februára) v pražském Fóru Karlín.

Emisní test podle nové metodiky v praxi

Emisní test podle nové metodiky v praxi (1944/13)

Desítky automobilů z celé České republiky, stovky emisních testů a mezi nimi desítky příhod, které umožní projít testem s vyhovujícím výsledkem emisně manipulovanému vozidlu a naopak, znemožní zdravému autu projít s vyhovujícím výsledkem. Za všechny na vlastní zkušenost, či zprostředkovaně zažité emisní příhody na obyčejných autech, kterých jsou na silnicích statisíce.

Komentáře (978)

Profile image
Libor Fleischhans (1) 10.01.2018 | 19:22:10

Po 1. 1. 2018 (povinný CIS) se začínají ozývat zákazníci, co jezdí od jedné emisní stanice ke druhé a to z různých pohnutek:
1) Mazda z roku 1989 s blikacím kódem - odmítnuta na dvou místech, protože nevědí, jak vyblikat (??? - komické)

2) Evobus Mercedes Benz - nelze dokončit ME kvůli spadnutí komunikace (chyba na straně řídících jednotek těchto typů, na kterou jsem MDČR již vloni upozorňoval, leč tenkrát vyřešeno "nestandardně" na "pověřené zkušebně". Každý druhý by za takový postup byl potrestán...)

..dále začínají zvonit telefony, že majitelé vozidel mají u některých stanic měření emisí zákaz vstupu během zkoušky z hlediska bezpečnosti.

MDČR informovalo, že již bylo s nevyhoujícím výsledkem odbaveno na 600 vozidel. Kolik z toho bylo opravdu emisně nevyhovujících a kolik mělo nějakou komunikační nebo systémovou chybu, ale bylo emisně v pořádku?

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (2) 12.01.2018 | 14:52:20

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat kolegů,kteří měří emise.Nejsem oficiální stanice měření emisí,ale používám na dílně Emisní analyzátor Bosch BEA 850 ať už na přípravu vozidel na emise,či při opravách a diagnostice.¨
Mám dotaz třeba konkrétně u měření benzín zda mohu když měření nedopadne ve zvýšeném volnoběhu kliknout dole na tlačítko opakovat a měření provést znovu?Stane se mi totiž občas že měření napoprvé neprojde na podruhé už ano a až dokokce,při měření volnoběhu a při nenačtených RC i doplňkové měření LS projde s vyhovujícím závěrem,diky za pomoc.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (3) 14.01.2018 | 21:42:49

Miroslav Drmla (2) Dobrý den, z jakého důvodu neprojde, jestli se smím zeptat?

1
0
Profile image
Miroslav Drmla (4) 15.01.2018 | 19:15:04

Libor Fleischhans (3) Smíte,díky za reakci.Např při měření ve zvýšených ot. jakmile ot. zvýším vyletí hodnota CO,která se během limitu (15s) stihne vrátit do limitu,ale emiska to vyhodnotí jako "nevyhovělo" pokud po kliknutí dole v nabídce na "opakovat" a opakuji měření ve zvýšeném volnoběhu napodruhé už se tak nestane a doměřím vozidlo až do konce jako vyhovující...

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (5) 15.01.2018 | 19:27:52

Štve mě totiž zatím jedna věc"zatím se s analyzátorem učím a snažím se auta chystat,nevyhovující opravujeme ale příklad...Felicie Benzín/plyn... neplní ani na jeden druh paliva...Opravím na benzín,že plní 1A odvezeme k plynařům na měření emisí s prozbou aby nám to na plyn seřídily... Kolegyně dojede z vyhovujicím protokolem,nedá mi to změřím znovu... Na benzín OK na pyn KO... Pak Jiné auto pouze benzín... u mě vyhovuje na emisích vyhodí... Tak nevím,buď dělám něco blbě nebo to moc hrotím...

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (6) 16.01.2018 | 10:36:56

Miroslav Drmla (5) Odpověděl jste si sám. Když někdo na SME nebude chtít opakovat zvýšený volnoběh, vyhodí ho za vysoké CO jen kvůli tomu překmitnutí za 15 s.

K rozdílným resumé může docházet i z principu rozdílných přístrojů, rozdílných vzorkovacích rychlostí např. OBD (otáčky), časy se mohou lišit. Další rozdíly budou v lidech a neposledně se rekrutují i šidítka, takže VIP vyhoví, Váš zákazník přestože u vás vyhověl, na SME u STK vyhovět nemusí a opačně, třeba jen kvůli neznalostem emisního mechanika tam, nebo tady. Rozdíly jsou a budou, ale pokud svému řemeslu bude poctivý emisní mechanik rozumět, nemělo by často docházet k vyhodnocením nesprávným. Bohužel strojové vyhodnocení je problematické a doslova vás nechá koukat na zkoušku řítící se k negativnímu výsledku, přestože auto je emisně OK ve všech ohledech.

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (7) 16.01.2018 | 09:57:39

Miroslav Drmla (4) Taky jsem s tím bojoval a tak to dělám trošku jinak. Přeženu zvýšené otáčky přes horní hranici a jakmile se ostatní hodnoty ustálí , pomalu uvolním plyn , až klesnou na požadované a mašina začne odpočítávat čas.

2
0
Profile image
Miroslav Drmla (8) 16.01.2018 | 11:40:38

Ivan Mikov autoopravna-MADI (7) Ano,jste ofic.stanice,já se snažím jen auta chystat,kladný protokol tedy vydat nemůžu,pak s tím jedeme,nechame to na emisích a tam nám řeknou že to neplní... A babo raď...

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (9) 16.01.2018 | 10:30:27

Miroslav Drmla (4) Dělejte to jinak. V kroku zvýšený volnoběh pozvolna sešlápněte pedál a přejeďte otáčkové pásmo nad. jeho horní hranici a pak pomalu snižujte polohou pedálu otáčky, až budete v pásmu, odpočítá se 15 s a jste hotov. Nic nemusíte opakovat.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (10) 16.01.2018 | 11:28:23

Libor Fleischhans (9) Ano,jak jste psal víš "když budu chtít,naměřím" ale když na Emisích chtít nebudou,je to špatné a já jsem za blbce...
Znamená to tedy že krok měření ve zvýš.volnoběhu opakovat můžu?

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (11) 16.01.2018 | 11:43:08

Miroslav Drmla (10) "Ano,jak jste psal víš "když budu chtít,naměřím" ale když na Emisích chtít nebudou,je to špatné a já jsem za blbce... Zna..."
Měření můžete opakovat do nekonečna, dokud nedáte "uložit měření " a následně přenést do protokolu

1
0
Profile image
Libor Fleischhans (12) 16.01.2018 | 17:20:47

Miroslav Drmla (10) "Ano,jak jste psal víš "když budu chtít,naměřím" ale když na Emisích chtít nebudou,je to špatné a já jsem za blbce... Zna..."
Jak píše pan Mikov. Ale to je čistě technicky. Může se však stát (a to mi občas volají lidé), že se vám bude SME u STK mstít a vyhazovat vaše auta na shora popisovaných prkotinách, aby si majitel auta myslel, že jste blbec. Když to emisní mechanik ještě podpoří negativním komentářem, odežene Vám zákazníka (je to o lidských vztazích - ne vždy se sousedi milují). Máme bohužel dva druhy SME a jejich styl se diametrálně liší. Je to dané množstvím a motivací, kterou obě skupiny mají odlišnou.

V tom případě by bylo dobré, aby se časem emise skutečně jen měřily tam, kde se ta auta opravují a kde tomu skutečně rozumí a ne tam, kde musí měřit v taktu návazné STK a na opravy nemají čas. z SME by správně nikdo neměl nikoho vyhazovat. Tam by mu měla být nabídnuta vždy odborná pomoc a oprava.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (13) 16.01.2018 | 20:01:49

Libor Fleischhans (12) "Jak píše pan Mikov. Ale to je čistě technicky. Může se však stát (a to mi občas volají lidé), že se vám bude SME u STK m..."
Tak mi asi nezbyde než to dotáhnout a stát se meisní stanicí :) ale vubec nevím co vše se musí... Druhá věc že nechci podvádět a když se u nás dále podvádí,vyhodím pár aut a za chvíli můžu měřit tak akorát ovzduší v dílně.

0
0
Profile image
Anonym (14) 17.01.2018 | 10:15:23

Miroslav Drmla (13) "Tak mi asi nezbyde než to dotáhnout a stát se meisní stanicí :) ale vubec nevím co vše se musí... Druhá věc že nechci po..."
Dobrý den,měřil jsem vozidlo škoda octavia motor BFQ na pozici odvětrání pal. nádrže byl nedokončený readiness a během měření se prováděl i doplňkový test lambdasondy.V analyzátoru automaticky vyhledána a měřena širokopásmová lambdasonda viz. protokol přímo z analyzátoru a viz protokol z Dekry,přesto výsledný protokol v CIS SME,měřena lambda sonda X,což není pravda.Lambda sondu X jsem nezvolil.Nestalo se Vám to už někomu,měřeno Atal 505,ale všude je to správně jen v cisu nepravdivě psal jsem i na mdcr,už po druhé ale bez reakce.Můžu tak akorát čekat SOD proč jsem zvolil lambda sondu X

0
0
Profile image
Petr K (15) 17.01.2018 | 12:35:52

Anonym (14) "Dobrý den,měřil jsem vozidlo škoda octavia motor BFQ na pozici odvětrání pal. nádrže byl nedokončený readiness a během m..."
Tak už to reší Dekra,tam byl problém...

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (16) 17.01.2018 | 12:50:05

Anonym (14) "Dobrý den,měřil jsem vozidlo škoda octavia motor BFQ na pozici odvětrání pal. nádrže byl nedokončený readiness a během m..."
Stalo a několikrát. I přístroj mi někdy nabídne jen lambdu X a nic jiného i když ta tam není.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (17) 17.01.2018 | 19:06:26

Ivan Mikov autoopravna-MADI (16) "Stalo a několikrát. I přístroj mi někdy nabídne jen lambdu X a nic jiného i když ta tam není...."
Dovolte abych vysvětlil pojem "Lambda X". Žádná taková neexistuje. V programu emisních přístrojů je tato volba proto, aby test mohl pokračovat dále, když EOBD rozhraní vozidla tu vozidlovou lambdasondu NEMONITORUJE. To znamená, že se diagnostika zeptá, jakou že máš ty Lambdasondu a auto většinou odpoví "skokovou", "širokopásmovou" nebo nechá zvolit ještě "lineárně simulovanou" a dá údaje o napětí, proudu nebo hodnotě lambda. Někdy však ve výjimečných případech řídící jednotka úplně na tuto výzvu mlčí, nebo pošle neplatný řetězec identifikačních znaků, čemuž přístroj nerozumí. Pak se v nabídce emisního přístroje nic neobjeví, než Lambdasonda X (= pro diagnostiku řídící jednotky neidentifikovatelná Lambdasonda).

Tedy není to žádný druh Lambdasondy označovaný "X", ale prostě se to "u výslechu" diagnostika od ŘJ motoru nedozvěděla.

Ještě jednu informaci: SOD si brousí zuby na SME, které budou často volit LS "X" a chtějí dávat pokuty. Už to udělali.

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (18) 17.01.2018 | 20:51:21

Libor Fleischhans (17) "Dovolte abych vysvětlil pojem "Lambda X". Žádná taková neexistuje. V programu emisních přístrojů je tato volba proto, ab..."
Špatně jsem se vyjádřil. Napsal jsem , že taková tam není, ale myšleno bylo , že přístroj ji neměří i když ve vozidle je lambda sonda měřitelná / skoková, širokopásmová /. Tak jak píšete , prostě jinou nenabídne

0
0
Profile image
Anonym (19) 18.01.2018 | 09:17:09

Libor Fleischhans (17) "Dovolte abych vysvětlil pojem "Lambda X". Žádná taková neexistuje. V programu emisních přístrojů je tato volba proto, ab..."
A dávají i postih za rychle provedenou prohlídku,já když auto znám a je vše v pořádku tak jde udělat prohlídku i za 6 minut.

0
0
Profile image
Anonym (20) 18.01.2018 | 14:21:52

Libor Fleischhans (17) "Dovolte abych vysvětlil pojem "Lambda X". Žádná taková neexistuje. V programu emisních přístrojů je tato volba proto, ab..."
Existuje nějaká databáze v které by bylo uvedeno zda je dané vozidlo vybavené,nebo musí být vabaveno filtrem pevných částic,nebo nějaká směrnice která udává že je vozidlo vybaveno filtrem částic.Děkuji

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (21) 19.01.2018 | 08:25:13

Anonym (20) "Existuje nějaká databáze v které by bylo uvedeno zda je dané vozidlo vybavené,nebo musí být vabaveno filtrem pevných čá..."
Taková databáze neexistuje. Výrobci totiž vybavovali auta DPF dobrovolně už před jeho předepsáním v roce 2005. Vodítkem by mohla být emisní norma EURO 5a/b, kde už filtry mít musí. EURO 4 je auta nemusela mít, ale některá je již měla.

Pokud si nejste jist, stačí nahléd do HaynessPro schémat a tam se ke kódu motoru dozvíte, zda je vybaven snímačem tlaku.

Poznat to je i na motoru (snímače teplot, tlaku a lambda).

0
0
Profile image
Petr K (22) 19.01.2018 | 18:21:49

Libor Fleischhans (21) "Taková databáze neexistuje. Výrobci totiž vybavovali auta DPF dobrovolně už před jeho předepsáním v roce 2005. Vodítkem ..."
A povinný filtr je u osobních aut od kterého roku,viděl jsem tuším peugeot biper r.v. 2010 a filtr pevných částic neměl.

0
0
Profile image
Anonym (23) 19.01.2018 | 18:34:44

Petr K (22) "A povinný filtr je u osobních aut od kterého roku,viděl jsem tuším peugeot biper r.v. 2010 a filtr pevných částic neměl..."
Ne biper to nebyl ale bylo to neco dost mladeho a prave me to prekvapilo

0
0
Profile image
Petr K (24) 19.01.2018 | 18:32:06

Libor Fleischhans (21) "Taková databáze neexistuje. Výrobci totiž vybavovali auta DPF dobrovolně už před jeho předepsáním v roce 2005. Vodítkem ..."
A povinny filtr pevnych castic je u osobnich vozidel od ktereho roku vyroby?od 2005?Nebo to chapu spatne

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (25) 19.01.2018 | 20:36:23

Petr K (24) "A povinny filtr pevnych castic je u osobnich vozidel od ktereho roku vyroby?od 2005?Nebo to chapu spatne..."
Tady je všechno s datumy

Stáhnout soubor: Tabulka emisních norem benzín a diesel pro osobní vozy

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (26) 18.01.2018 | 10:06:04

Prosím dokáže mi někdo popsat co vše musím absolvovat pro měření emisí?
Chápu že školení,ale tady u školení je vždy napsáno,"předložení profesního osvědčení vydané Ministerstvem dopravy ČR." toho dosáhnu jak?Jak je to sožité,jaké mají podmínky,náklady a zda to má za současného stavu vůbec smysl... Díky.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (27) 18.01.2018 | 16:53:26

Nebo někdo v okolí Zlína kdo měří,kdo by byl ochoten se u mě setkat ukázat,pokecat?Váš čas rád zaplatím,díky.

0
0
Profile image
V.Peška (28) 19.01.2018 | 07:56:36

Miroslav Drmla (26) Dobrý den. Zkusím něco poslat do mailu.

1
0
Profile image
Libor Fleischhans (29) 19.01.2018 | 08:27:46

Miroslav Drmla (26) Profesní školení nesmí dělat nikdo jiný než technické zkušebny pověřené MDČR. Zkoušky se dělaji pře ministerskými komisaři.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (30) 19.01.2018 | 09:02:12

Libor Fleischhans (29) Nemyslel jsem,že by mě někdo školil u mě na dílně,někdo ochotný zde z uživatelů,co je poblíž a měří.Myslel jsem,že by někdo přijel mrknout jak měřím a co je tedy důvodem,že u mě auta prochází a na SME nikoliv jak už zde padlo.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (31) 19.01.2018 | 13:14:08

Miroslav Drmla (30) No tak to by mne hodně zajímalo! Řeším zde podobné případy a 90 % je jich nevyhovujících z nešikovnosti mechaniků nebo z jejich neznalosti, jak se tvorba směsi chová a jak funguje management motoru.

Jen příklad takového neodborného přístupu

- nevyhovující emise ve zvýšeném volnoběhu (zde určuje nová metodiky dobu setrvání v otáčkách a hodnota se vypočítává z posledních deseti sekund jako průměr). Tam emisní mechanici evidentně neznají, že v akceleraci dojde k obohacení a následnému prohřívání, i to, jak se ve výfuku po deceleraci motají zbytky plynů. Prostě neumí měřit, vidím to na školení emisních mechaniků, že někteří to, co je školíme, slyší prvně v životě. Sami přiznávají že taková auta vyhazují.

Příkladů by mohlo být hodně jak u benzínů, tak u dieselů. Dalo by se to rozpoznat tak po půl roce z dat v CISu. Zda tam někomu nechají ministerští nahlédnout. Když ne, dáme jim cílený dotaz před §19, a pak odpovědět zkrátka musí.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (32) 19.01.2018 | 14:45:51

Libor Fleischhans (31) Přesně tak nějak to vydím,nedají vozidlu po akceleraci šanci doregulovat,beo jak to mám nazvat,no nic,ode mě jezdí z dílny na SME a STK kolegyně,aby mě to nezdržovalo od práce,dnes jsem nachystal zafiru benzín,příští týden jsou v plánu emise a STK,tak si zajedu sám a prostě se podívám jak to měří,nebo už fakt nevím.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (33) 19.01.2018 | 15:31:47

Omlouvám se,ta hrubka vYdím,to je děs,je mě studno,ale vždy se tak soustředím na to co chci napsat až zapomenu na gramatiku :)

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (34) 24.01.2018 | 13:26:18

Prosím nevíte někdo kdo mříte emise,zda mohu nastavovat hodnoty do analyzátoru dle dat Haynes Pro 2015??

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (35) 24.01.2018 | 14:18:45

Miroslav Drmla (34) Tyto data byla kdysi schválena pro SME, ale jak je to nyní podle nové metodiky ???? Já jsem si připlatil za Dekra data , kde bych měl teoreticky argumentovat , že jsou jejich a tudíž správná. ALE ve smlouvě je napsáno, že pokud se liší od předpisu výrobce , má se měřit podle něho a nahlásit chybu, A teď baboraď.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (36) 24.01.2018 | 16:27:34

Ivan Mikov autoopravna-MADI (35) Kolik prosím Vás stojí ty dekra data?Je to součást něčeho co máte k ofic.měření?Nebo nějaký program,díky.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (37) 24.01.2018 | 17:56:12

Miroslav Drmla (36) Dnes jsme měli školení emisních mechaniků a ti hlásili spousty chyb ve všech datech, dokonce i výrobců vozidel samých, tak i dekra data. Chyb je tam v porovnání s ostatními spousty, ale pak řekněte, kdo to má správně. jeden výrobce (nechci jmenovat) má zvýšené otáčky v pásmu 2950 - 3000 a to se fakt nikdo nechytá. Jestli v tomhle bude vrtat SOD, jakože jejich vzdělání v tomto je už na hranici, pak bůh s vámi, co jim zvýšili sazbu pokut.

Je nejvyšší čas na akci Diagnostic Con odhalit roušku tajemství a začít se bránit správnými argumenty. Něco připravím.

1
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (38) 24.01.2018 | 20:58:39

Miroslav Drmla (36) Tušim že něco okolo 700,-Kč na 3 měsíce. já to nesleduju a platí to za mně moje paní a ta mi raději co platí ani neříká abych prý neměl infarkt. Je to příplatek / výpalné/ k ofic. programu od Dekry Emise2013.

0
0
Profile image
Miroslav Drmla (39) 25.01.2018 | 09:07:55

Ivan Mikov autoopravna-MADI (38) takže bez programu emise dekra 2013 data mít nemůžu?

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (40) 25.01.2018 | 14:55:22

Miroslav Drmla (39) "takže bez programu emise dekra 2013 data mít nemůžu?..."
Na svých stránkách je nabízejí i sólo. Poptat.

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (41) 24.01.2018 | 14:20:50

SMEnkáři prohlédněte si na stránkách MD stanoviska výrobců - někteří je hodně mnění.!!!!!!!!!!!!!!!!!

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (42) 27.01.2018 | 10:32:02

Snižovat volnoběžné otáčky klouzáním přes spojku se zařazenou rychlostí, jen aby byly v "předepsaných"? Ano, vzorová praktická ukázka živě na školení jedné certifikační společnosti.

Přečtěte si proč to není vhodné: http://www.asem.cz/blog

0
0
Profile image
Anonym (43) 29.01.2018 | 12:41:56

Libor Fleischhans (42) Dobrý den,jak je to prosím se závadimi P1000 a výš jsou emisně relevantní,ještě nedávno nám jedno nejmenované školící středisko tvrdilo že emisně relevantní závady jsou pouze závady P0000 až P1000 ostaní jsou emisně nerelvantní např peugeot P1351

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (44) 29.01.2018 | 18:29:31

Anonym (43) A jak to zvrátíte. Když vám diagnostika zahlásí chybu P,,,, , přístroj vyhodnotí vozidlo jako nevyhovující ať se jedná o relevantní nebo nerelevantní. Zvrátit to ručně nejde. Je to stejné , jako u LPG závada " odpojení vstřikovačů " , to znamená Zavlečená = nerelevantní , ale vozidlo nevyhovující, neb má závadu - nezávadu.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (45) 30.01.2018 | 07:42:23

Ivan Mikov autoopravna-MADI (44) My jsme chtěli nechat homologovat emisní software (a tento způsob jsme navrhovali již v roce 2016 celé pracovní skupině a nabízeli VŠEM VÝROBCŮM PŘÍSTROJŮ), aby emisní test mohl emisní mechanik na vlastní odpovědnost zvrátit na OPAČNÝ výsledek dílčí zkoušky, a to dokumentovaně v CIS s odůvodňujícím komentářem emisního mechanika.

To však pan Mgr. Pavel Nosek z MDČR rezolutně zamítla museli jsme homologovat znova software takový, kde strojnímu vyhodnocení, když se stane nějaká anomálie (a je jedno zda by zasáhl tak, že by výsledek převrátil z "vyhovuje" na "nevyhovuje" nebo naopak, emisní mechanik jen bezmocně přihlíží. Díky masivním podvodům některých jednotlivců v minulosti se tak Ministerstvo teď chová ke všem.

Tak co chcete změnit, když "hlava" nechce?

0
0
Profile image
Anonym (46) 30.01.2018 | 07:45:43

Libor Fleischhans (45) Dobře,ale jak to tedy s těmi závadami je jsou emisně relevantní i ty nad P1000?

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (47) 30.01.2018 | 16:01:31

Anonym (46) "Dobře,ale jak to tedy s těmi závadami je jsou emisně relevantní i ty nad P1000?..."
Komentáře 299 a 313 a dalších 19 komentářů zde o tom hovoří. Nebudu to opakovat. Na této stránce stisknutím Ctrl+F najdete libovolnou debat o tom samém, když dáte hledat P1 a je to.

0
0
Profile image
V.Peška (48) 06.02.2018 | 07:20:02

Dobrý den, sháním přeběhové otáčky pro test emisí.Jedná se o vozidlo VOLVO XC 90, mot.D5244T4, r.v.2006. Dle několika autodat (Esi,Vivid,Texa) jsou 4600-5000 nebo 4800-5000. Auto se nedostane přes 4450ot (snímáno diag.čtečkou). Externím snímačem dokonce jen 4300ot. Zákazník dotazem na zastoupení VOLVO nepochodil. Nemá zájem potvrdit správnou hodnotu otáček. Zákazník odjel tam kde se nebáli snížit otáčky na 4400ot = emise vyhovují. Děkuji za názory.

0
0
Profile image
Petr K (49) 06.02.2018 | 16:01:30

V.Peška (48) Tak by to mělo být pořád se všichni bojíme otáček změnit je a podobně a co se změní na měření emisí??Vůbec nic je to úplně jedno jestli měříte kouřivost při 4400 nebo 4800 a co potom škodoovky a jiná vozidla co mají 2400 přeběh je to jeden velkej nesmysl

0
0
Profile image
Petr K (50) 06.02.2018 | 16:04:39

Dávno by se neměly tak strašně otáčky řešit

1
0
Profile image
V.Peška (51) 06.02.2018 | 19:17:07

Petr K (50) Už vidím, jak to vysvětluju SOD , že přece nepotřebuji kupovat schválená autodata, že to dám i bez nich :-)

0
0
Profile image
Anonym (52) 07.02.2018 | 11:32:35

V.Peška (51) Oni by spis mely vysvetlit proc ta data nesedi se skutecnosti je tech vozidel vic co nesedi

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (53) 06.02.2018 | 19:57:06

V.Peška (48) Nebojte se přeběhové otáčky snížit. Na hodnotu kouřivosti nemá vliv, jestli motor budete točit do 5000 nebo do 3000. Čím dál více motorů moderních aut stejně nevytočíte výš než do elektronického omezení (ca 3000).

Na kouřivost má vliv rychlost sešlápnutí pedálu a nastavení volnoběžných otáček. Čím výše bude nastavena řídící hodnota volnoběhu, tím menší bude hodnota kouřivosti.

1
0
Profile image
Anonym (54) 13.02.2018 | 13:40:44

Dobrý den,
lze nějak řešit problém s obytným vozem LMC Liberty r.v.2008? Je to Fiat Ducato, kabina je Fiat, podvozek je Fiat, motor je Fiat, znaky to má Fiat, ale v TP je LMC, což mě nepustí. Podle informací od majitele LMC už v CZ zastoupení nemá.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (55) 13.02.2018 | 14:51:49

Anonym (54) To je spíše otázka na legislativce a na ty, co zadávali vstupní podmínky do programu CIS. Tam musí někdo něco změnit. Obraťte se na Ministerstvo dopravy.
Značek obytných vozidel je ca 150 a nikdo z nich nemá vlastní podvozky, všechny jsou na bázi značek dodávek (Fiat, Iveco, Mercedes, Ford apod.)

Stáhnout soubor: LMC

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (56) 13.02.2018 | 15:02:38

Anonym (54) Legislativa mluví jasně. Do Cisu zadáte " Jiná" a dále pokračujete podle nápovědy co se vám bude postupně otevírat. Taky nemám Dacii a dělám to , protože mám Renault. Tak pokud máte Fiata , není to problém. Dle vyjádření pana Nováka na Conu , se bude značkovost rušit a všichni budou moci dělat všechno , ALE uvidíme.

1
1
Profile image
V.Peška (57) 13.02.2018 | 19:09:38

Ivan Mikov autoopravna-MADI (56) Obytnáky- Není to spíše o stupni výroby? Když děláte Dácii a máte jen Renault...taky děláte celý koncern VW a máte např. jen Seat? To mi pls vysvětlete at nejezdím platit zbytečné "Značky" na školení.

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (58) 13.02.2018 | 15:27:14

Anonym (54) Malý dovětek.Když jsem dělal první auto tímto způsobem, tak ne a ne se do Cisu dostat. Napsal jsem to na MD a druhý den mi přišla odpověď " Máte to nastavené, zkuste to". Od té doby to funguje.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (59) 13.02.2018 | 20:45:06

Ivan Mikov autoopravna-MADI (58) :-) doufám, že to tak nenastavili jen Vám jako zvláštní ocenění pane Mikov, když jste ten rádce roku, :-))))!

1
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (60) 14.02.2018 | 10:56:23

Libor Fleischhans (59) Mělo by to tak fungovat všem. Alespoň na školení cisu , to vyučující tak prezentoval. Podle metodiky přece můžete měřit značku ,na kterou nemáte oprávnění, pokud v daném vozidle je motor výrobce na které máte oprávnění.

0
0
Profile image
Anonym (61) 14.02.2018 | 14:22:10

Ivan Mikov autoopravna-MADI (60) Mohl bych poprosit o odkaz, kde v metodice to je přesně uvedené? Nemůžu to tam najít. Děkuji.

0
0
Profile image
Tomáš Polák (62) 14.02.2018 | 17:21:34

Anonym (54) Dobrý den,
tento problém se netýká pouze obytných vozů, ale např. i autobusů a jiných vozidel. V tomto případě se jedná o vozidlo ve vícestupních výroby, podvozek, motor a jíné části jsou Fiat Ducato, nástavba LMC. Na takovémto vozidle musí být dva výrobní štítky, jeden od Fiatu a druhý od nástavby LMC, oba štítky vyfoťte. Pokud Vás při zadávání CIS nepustí dál, můžete požádat na ministerstvu o doplnění značky, nebo zadat viz. poznámka a zapsat typ vozidla do poznámky na protokolu. Dacii momentálně určitě nelze měřit na data od vozidla Renault, jelikož výrobcem vozidla je v tomto případě Dacia a nejedná se o vozidlo ve vícestupních výroby.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (63) 14.02.2018 | 18:13:53

Tomáš Polák (62) To mi připadá scestné stejně jako když SOD vyhrožoval pokutou bývalému smluvnímu dealerovi Daewoo, že nemá expertízou schválené pracoviště pro Chevrolet, když se Daewoo přejmenoval na Chevrolet.

Myslím, že těm, co hlásají tyhle nesmysly a kotví je do legislativy by měl někdo vysvětlit absolutní přebytečnost, nepotřebnost a účelovost těchto nesmyslných schvalování "značek". Vždyť se jedná o emisní systémy a ne o to, co je na kapotě za znak. Vidím za tím střety zájmů zase jedné společnosti, co cucá 80.000.000,- Kč ročně výpalné za tyhle nesmysly. Kdo to asi je???

1
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (64) 14.02.2018 | 20:32:31

Tomáš Polák (62) Nemáte pravdu. Měřit lze, neboť ve vozidlech Dacie jsou motory s kodovým značením Renaulta a v TP je uveden výrobce motoru Renault nikoliv Dacie. To samé je u vozidla Smart = motory Mercedes atd. Třeba Porsche , ale nelze měřit / na značku VW,Seat, Škoda/ i když patří do koncernu, protože má svoje motory Porsche

0
2
Profile image
Libor Fleischhans (65) 14.02.2018 | 22:21:21

Ivan Mikov autoopravna-MADI (64) Zkrátka by chtělo skoncovat s tím tyjátrem na značky co si někdo účelově vymyslel na státem požehnané výpalné z expertíz. Když jsem na WIFI (Wirtschaftsinstitut = Instituce při hospodářské komoře) Steiermark v rakouském Grazu vysvětloval, že se v České republice schvaluje pracoviště speciálně na "značky" vozidel, vůbec tomu nejdříve nerozuměli, pak mne jejich šéf v oddělení vzdělávání pracovníků automotive pochopil a rozevřel jejich co dva roky vydávanou aktualizovanou učebnici, kde stála věta o zakázané diskriminaci a zákazu vztahování jejího obsahu k jakýmkoliv konkrétním značkám. Vždy se jednalo o trénink na "druh" automobilu nebo na "druh" přístrojů a poukázal na to, že v rámci evropského práva je český systém v tomto ohledu diskriminační a extraktivní (ždímá peníze z někoho za účelové neopodstatněné služby).

Jeho přirovnání sedělo: "To je jako kdybyste musel mít povolení od ministerstva, abyste směl u Vaší čerpací stanice tankovat Dacii". V Rakousku naopak nesmíte provozovat jinak emisní stanici, než pro úplně všechna osobní a užitková vozidla, jen smějí využít výjimku, že nedělají nad 3,5 tuny. Kdo by chtěl dělat jen na jisté značky (třeba autorizovaný) tak mu to povolí jen když bude přijímat všechny značky, jinak to nedostane. Žádné expertízy jako si účelovku vymysleli lobbisti nalezlí do kanceláří Ministerstva dopravy tam nepožadují. Tady jsme fakt ohledně korupce a střetů zájmů jak na Ukraině. Už by to chtělo vypouštět rybníky tučnejm kaprům.

4
0
Profile image
Anonym (66) 15.02.2018 | 08:08:49

Libor Fleischhans (65) Dobrý den,
ptám se těch co dělají na přístrojích Brain Bee,pokud jsou nějaké problémy se snímáním otáček při měření emisí ať už se jedná o obd,nebo bez obd lze otáčky zadat ručně,bez jakéhokoli vytáčení a podobně je to pravda?

0
0
Profile image
Anonym (67) 15.02.2018 | 12:40:47

Anonym (66) "Dobrý den, ptám se těch co dělají na přístrojích Brain Bee,pokud jsou nějaké problémy se snímáním otáček při měření emis..."
Hloupá otázka to se vám asi těžko někdo přizná :-)

0
0
Profile image
Anonym (68) 15.02.2018 | 17:32:39

Anonym (67) "Hloupá otázka to se vám asi těžko někdo přizná :-)..."
U Brain Bee,podle emisního mechanika můžete zadat otáčky motoru ručně ať už volnoběžné,tak zvýšené aniž by to bylo nějak zřetelné na protokolu z CISU,je to docela zajímavé,protože pak má tedy software Brain Bee jiné podmínky,než ostaní přístroje .Dovedu si pak představit o čem to měření u brain bee vlastně je .

0
0
Profile image
Petr (69) 15.02.2018 | 13:08:32

Ivan Mikov autoopravna-MADI (64) Určitě nemáte pravdu. Bere se výrobce vozidla a ne motoru. Pokud nemáte školení na Dacii, tak to měřit nesmíte. Renault nestačí. Věřte tomu, řešili jsme to. Něco jiného je vozidlo v prvním stupni výroby.

2
0
Profile image
Anonym (70) 28.02.2018 | 07:25:48

Petr (69) Dobrý den,
již několikrát se mi stalo při měření emisí,že vozidla jako škoda yeti,nebo škoda rapid 1,2Tsi mají vyšší volnoběžné otáčky než jsou předepsané 500-700 skutečnost 915,myslím,že motor se tak chová normálně upravuje si to řídící jednotka v závislosti na teplotě okolí a nabití akumulátoru a podobně ale pochopí to SOD co napsat do pznámky protokolu ? Už jste to někdo řešil ?Díky

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (71) 01.03.2018 | 11:36:19

Anonym (70) "Dobrý den, již několikrát se mi stalo při měření emisí,že vozidla jako škoda yeti,nebo škoda rapid 1,2Tsi mají vyšší vol..."
Při plném vědomí Vám žehnám, klidně tento rozsah změňte. Nehraje vůbec žádnou roli v měření emisí (emise jsou upravovány V CELÉM ROZSAHU otáček a volnoběžných a jemu podobných režimů).

Čeho byste si měl všímat, a co metodika neobsahuje, jsou všechny anomálie (nepravidelný nebo zcela nenormálně zvýšený volnoběh, houpání motoru a pod.)

Pokud Vás za tohle někdy obviní SOD, dejte mi jeho jméno a vymažeme ho z mapy. Bohužel je vzdělání kontrolorů na nižší úrovni, než by bylo potřeba a dokud se s těmito lidmi, kterým radí jeden vousáč z pověřené zkušebny, co dávno skončil na Vétřieskách a o elektronickém řízením motoru nemá dostatečné povědomí, nebude možné se bavit na potřebné technické úrovni a situaci změnit. To je mi líto. Tento stav střetů zájmů a strachu z SOD někomu náramně vyhovuje. Bohužel jsme spíše blíže k Ukrajině, než ve středu Evropy.

1
0
Profile image
Tomáš Polák (72) 01.03.2018 | 20:47:26

Libor Fleischhans (71) "Při plném vědomí Vám žehnám, klidně tento rozsah změňte. Nehraje vůbec žádnou roli v měření emisí (emise jsou upravovány..."
Souhlas s panem Fleischhansem, přesto zkuste motor pořádně ohřát, tím pořádně myslím přes 90 stupňů Celsia, většinou se dostanete na předepsané volnoběžné otáčky.

0
0
Profile image
Petr (73) 01.03.2018 | 14:56:03

Anonym (70) "Dobrý den, již několikrát se mi stalo při měření emisí,že vozidla jako škoda yeti,nebo škoda rapid 1,2Tsi mají vyšší vol..."
Tato situace občas nastane a většinou mi pomůže základní nastavení škrtící klapky.

0
0
Profile image
Anonym (74) 01.03.2018 | 15:58:39

Petr (73) "Tato situace občas nastane a většinou mi pomůže základní nastavení škrtící klapky...."
Tak jak říká pan Fleishans,protože u škodovek konkrétně u motoru CBZB tuším si to upravuje řídící jednotka managmentu podle napětí v síti stačí v tomto marzu horší aku a už jsou vyšší otáčky a na emise to přece vliv nemá,

0
0
Profile image
Anonym (75) 23.03.2018 | 07:39:46

Anonym (74) "Tak jak říká pan Fleishans,protože u škodovek konkrétně u motoru CBZB tuším si to upravuje řídící jednotka managmentu po..."
Dobrý den,
potřeboval bych hodnoty pro měření emisí na VW 1200 "brouk" motor vw 1200,nemáte prosím data ?
Předem děkuji

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (76) 23.03.2018 | 17:02:02

Anonym (75) "Dobrý den, potřeboval bych hodnoty pro měření emisí na VW 1200 "brouk" motor vw 1200,nemáte prosím data ? Předem děkuji..."
Tam je paušální hodnota CO menší než (myslím 4,5 %), protože to je příliš staré vozidlo na emise, ale jestli chcete dobře seřídit směs, pak seřizujte na co nejvyšší CO2 (asi tak 12% - 14%). Pak bude ševelit.

0
0
Profile image
Petr K (77) 23.03.2018 | 17:47:03

Libor Fleischhans (76) "Tam je paušální hodnota CO menší než (myslím 4,5 %), protože to je příliš staré vozidlo na emise, ale jestli chcete dobř..."
Děkuji a uhlovodíky?

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (78) 23.03.2018 | 21:01:14

Petr K (77) "Děkuji a uhlovodíky?..."
Uhlovodíky výrobce tenkrát nikdy nestanovil. Měly by být tak do 300 - 400 ppm. Když budou lepší, jen dobře.

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (79) 23.03.2018 | 22:05:39

Petr K (77) "Děkuji a uhlovodíky?..."
Max. hodnoty CO a HC u starých vozidel , které nestanovil výrobce jsou definovány vyhláškou. u vás to bude CO 3,5 a HC 1200

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (80) 10.04.2018 | 22:54:09

Bleskový průzkum zájmu všech čaských autoservisů o "malou TK+ME" u autoopraven zde: http://www.asem.cz/blog/bleskovy-pruzkum-o-zajem-autoservisu-o-malou-tkme-u-autoservisu

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (81) 16.04.2018 | 08:28:39

Věnoval jsem pozornost jedné pravdivé, avšak nenápadné poznámce: STK má jediný věrohodný výstup "fotografii vozidla". Ostatní výstupy nejsou, kontroloři si je vytváří zápisem ručně sami. Je to na nich. No a o tom, jak jejich práce může vypadat, svědčí tyto čerstvé obrázky...

Podívejte se na průběžné výsledky bleskového průzkumu ASEM:
http://www.asem.cz/blog/prubezne-vysledky-zajmu-o-tkme-u-autoservisu-do-18-4-2018-1200-hod

a zde je článek o technických záludnostech měření emisí:
https://fleischhans.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=657420

A pak pár obrázků z archívů autoopravářů, kteří boj s úplatkářstvím dávno vzdali: Zde je jeden z nich:
Připomínka k "Malé TK+ME"

Dobrý den, jsem velice rád, že se něco takového děje. Autoservis již provozuji více jak 25 let a vždy jsem se snažil svému zákazníkovi doporučit jen to nejlepší, ať se to týká náhradních dílů, tak provedené práce . Vždy jsem měl v hlavě i tu myšlenku zřídit si i vlastní STK, ale věděl jsem, že kdo ji má, tak nemůže mít vlastní autoservis. I když se to dá vždy obejít tím, že se firma napíše na někoho jiného, tak jak to bývá. Ale tohle jsem nechtěl !!!!
Myslím si, že žiji ve svobodné zemi a mohu si legálně zřídit svoji firmu tak, jak uznám za vhodné a nabízet zákazníkům svoji službu. Na zákazníkovi pak je, ať si sám vybere kam chce jezdit.

Také nerad vidím, když mi přijede do servisu auto s vážnými nedostatky a na autě je vylepená čerstvá známka z STK s tím, že auto prošlo jen díky mírnému poplatku technikovi.

Také nechci jezdit do jiné monopolní firmy, kde musím ztrácet dlouhý čas čekáním a platit poplatek za kontrolu auta jiné firmě (tento čas i peníze mohu využít na zvelebování své firmy a platy mých zaměstnanců). Poté co auto u nás v servisu zkontrolujeme a řádně opravíme, chci svému zákazníkovi nabízet naši službu kompletní.

V příloze zasílám foto jednoho konkrétního příkladu jak to chodí (v počítači toho mám více). Auto v tomto stavu prošlo STK !! 3 měsíce na to skončilo u nás v autoservise. Zákazník se nestačil divit, jak je to možné? Že auto měl prý u nějakého opraváře, který mu dá auto dohromady a samozřejmě projde i STK.

S pochopitelných důvodů jsem záměrně nepřiložil foto s celou spz.

Jsem moc rád že se něco takového spustilo. Držím palce ať se to dotáhne do zdárného konce.

S Přáním hezkého dne xxxxxxx (jméno z diskrétních důvodů neuvádíme)
KONEC CITACE DOPISU

FCD admin: Systém je od začátku nastaven, aby STK vynášela a jednotlivé STK si vzájemně konkurují. Jinak vydělávat nesmí. Tak není divu, když je majitel školí tak, aby k nim chodili lidé. No a jak se k nim budou hrnout zákazníci, když budou přísní, když jejich "sousední" STK "pouští" toto, co je na obrázcích?

Stáhnout soubor: Brzdové tlakové hadice po zdárné STK Stáhnout soubor: Poškozená tlaková pancéřová hadice brzd Stáhnout soubor: Hluboká koroze nosných prvků Stáhnout soubor: Roztržená ochranná manžeta předního tlumiče Stáhnout soubor: Hloubková koroze nosných prvků Stáhnout soubor: Netěsný výfukový systém pod vozidlem Stáhnout soubor: Čerstvě vylepená známka z místní STK

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (82) 16.04.2018 | 08:35:19

Ministr dopravy Dan Ťok utrousil na posledním hospodářském výboru jednu veledůležitou zprávu:

"Jak se zdá, máme na poli kontrol vozidel dva rozhádané tábory, jejichž spor je v rozdílných podmínkách na trhu s kontrolami, pokusme se je tedy na Podvýboru pro dopravu nějak sjednotit."

No a Podvýbor pro dopravu se koná popozítří 19. 4. 2018. Tak prosím o účast na bleskovém průzkumu, ať máme co nejvíce názorů ze všech stran.
Děkuji vám všem, kdo najdete chvilku na vyplnění dotazníku ASEM!
http://www.asem.cz/blog/bleskovy-pruzkum-o-zajem-autoservisu-o-malou-tkme-u-autoservisu

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (83) 16.04.2018 | 18:17:32

Autoservisy nám hromadně posílají "hříchy STK", jak je dokumentují při opravách pár týdnů po STK. Hrne se nám sem spousty fotek jak STK v okresech fungují, kam foťák nevidí. Bohužel málo z vašich sbírek bez fotek červené známky... Tu potřebujeme. Zatím to děláme 100 % anonymně.

Stáhnout soubor: Měsíc po STK opotřebené brzdy předních kol Stáhnout soubor: Měsíc opotřebené brzy po STK Stáhnout soubor: Měsíc opotřebené brzy po STK Stáhnout soubor: Tlumič nefunguje a rosí, hydraulická vedení prorezivělá Stáhnout soubor: Hloubková koroze nosných prvků a rezavé brzd. vedení Stáhnout soubor: Brzy upadne výfuk Stáhnout soubor: Vyfoceno 8. 3. 2016 měsíc po STK

0
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (84) 03.05.2018 | 20:44:06

Libor Fleischhans (83) Nechci čeřit vodu , asi jsem někde zaspal , ale jak je to s ukládáním protokolů??????po přechodu na CIS.
Povolena elektronická podoba , ALE zároveň stanoveno , že nevyhovuje a požaduje se písemná - na vše.
Dnes jsem se setkal s několika 100% názory ::
1/ - Stačí el. podoba protokoly od 1.1.18 pro nás netisknem, přílohy řízených bez obd nikde neukládáme. Ani seznam měřených vozidel, tak nám to řekly na Dekře

2/- Netisknem jen neřízený a řízený s obd II , řízený bez obd tisknem a přikládáme přílohu - výpis paměti. Seznam měř. vozidel netiskneme. Tak to bylo prezentováno na školení.

Prošel jsem snad všechny věstníky a už mi to nějak hlava nebere.
Osobně dělám variantu 3/- tisknu vše a ukládám na 5 let, nikde jsem nenašel / asi jsem blbě hledal / , že by to bylo zrušené.
Ve věstníku 13/2017 - instrukce SME - Ruší bod 1 a bod 4 uveřejněném ve vestníku 1/2015 pod č.j. 2/2015-150-org 3/2
Ví někdo víc????? a zná odkaz na věstník , nebo něco jiného, kde je to černé na bílém.
Děkuji Mikov

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (85) 16.05.2018 | 20:38:03

Tohle všechno by nebylo nutné, kdyby STK měla pravidla jako SME (vzniká spousty sporů s krajskými úřady a žalob na MDČR):

13. Za § 15 se vkládá nový § 15a, který včetně nadpisu zní:
㤠15a
Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek
(K § 54 odst. 4 zákona)
(1) Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek je uveden v příloze č. 19.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na stanice technické kontroly, které provádí pouze technické prohlídky vozidel Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany, Policie České republiky a Bezpečnostní informační služby.“.
14. V § 16 se odstavec 3 zrušuje.
Dosavadní odstavce 4 až 11 se označují jako odstavce 3 až 10.
15. V § 16 odst. 6 a 10 se text „1, 2, 4 a 5“ nahrazuje textem „1 až 4“.
16. V § 16 odst. 7 písmeno e) zní:
„e) telefonním přístrojem s veřejným telefonním číslem a zařízením umožňujícím elektronickou komunikaci.“.
17. V § 16 odst. 8 se číslo „8“ nahrazuje číslem „7“.
18. § 16a se včetně nadpisu zrušuje.
19. V § 22 odst. 1 se věta poslední zrušuje.
20. V § 22 se doplňuje odstavec 3, který zní:
„(3) Stanice musí být kromě přístrojů a zařízení uvedených v odstavci 2 dále vybavena nejméně
a) zařízením na odsávání výfukových plynů, větráním a vytápěním,
b) počítačem s hardwarovým a softwarovým vybavením splňujícím požadavky informačního systému stanic technické kontroly,
c) telefonním přístrojem s veřejným telefonním číslem a zařízením umožňujícím elektronickou komunikaci,
d) kontrolní jámou nebo zvedákem na vozidlo, popřípadě jiným technickým zařízením nebo technologií umožňující kontrolu palivového a výfukového systému,
e) ochozem nebo rampou k přístupu na střechu vozidla v případě stanice měření emisí kategorie vozidel M3, popřípadě jiným technickým zařízením nebo technologií umožňující kontrolu střechy vozidla kategorie M2 a M3 poháněná CNG.“.
21. V § 23 odst. 8 se slova „oprávněná zkušebna (§ 19 odst. 7) nahrazují slovy „technická zkušebna (§ 27 odst. 1).“.
22. Příloha č. 19 včetně poznámky pod čarou č. 10 zní:
„Příloha č. 19 k vyhlášce č. 302/2001 Sb.

Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek stanic technické kontroly a počtu skutečně provedených technických prohlídek

Potřebné podklady pro výpočet se stanoví z centrálního registru vozidel a informačního systému stanic technické kontroly a to vždy k 1.1. a 1.7. každého roku z dat za předchozí kalendářní rok.

1. Výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek

Ke stanovení kapacitní potřeby technických prohlídek na území okresu10) z hlediska zajištění potřebného počtu technických prohlídek se vychází z počtu vozidel evidovaných v tomto území. Jednotlivé druhy a kategorie vozidel se výpočtem převádějí na základní druh vozidla, kterým je osobní automobil (OA) nebo užitkový automobil (UA). Konkrétně počet vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L se převádí na počet OA, počet vozidel kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na počet UA. Tím se dostane tzv. upravený počet OA nebo UA, dále označovaný jako OAU nebo UAU.

Kromě počtu vozidel evidovaných na území okresu se do výpočtu zahrnuje i rozdílná pracnost technických prohlídek (dále jen "TPr") vozidel kategorií O a L vůči automobilům a rozdílná pracnost evidenčních kontrol (dále jen „EK“), opakovaných technických prohlídek (dále jen „OP“), technických prohlídek před registrací (dále jen „PR“) a technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla (dále jen „PS“) vůči pravidelným technickým prohlídkám (dále jen „PT“).

1.1. Pracnost TPr vozidel kategorií O a L je vyjádřena koeficientem kp podle jednotlivých kategorií vozidel.

kpOOA = TOOA / TOA kpOOA je koeficient vozidel kategorie O1 a O2
kpLOA = TLOA / TOA kpLOA je koeficient vozidel kategorie L
kpOUA = TOUA / TUA kpOUA je koeficient vozidel kategorie O3 a O4
Pro účely této přílohy se rozumí:
a) TOOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky, které se provádí načtením čárového kódu záznamníku závad a kontrolního technika na kontrolní lince STK (dále jen „zahájení technické prohlídky“) po ukončení technické prohlídky, které se provádí opětovným načtením čárového kódu záznamníku závad na kontrolní lince STK (dále jen „ukončení technické prohlídky“), počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie O1 a O2 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
b) TLOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
c) TOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie M1 a N1 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
d) TOUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
e) TUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N2, N3, M2 a M3 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.

1.2. Pracnost EK, OP, PR a PS vůči PT je vyjádřena koeficientem kEK, kOP, kPR a kPS pro linky OA a UA

kEKOA = TEKOA / TPTOA kEKOA je koeficient pracnosti EK vůči PT u OA
kEKUA = TEKUA / TPTUA kEKUA je koeficient pracnosti EK vůči PT u UA
kOPOA = TOPOA / TPTOA kOPOA je koeficient pracnosti OP vůči PT u OA
kOPUA = TOPUA / TPTUA kOPOA je koeficient pracnosti OP vůči PT u UA
kPROA = TPROA / TPTOA kPROA je koeficient pracnosti PR vůči PT u OA
kPRUA = TPRUA / TPTUA kPROA je koeficient pracnosti PR vůči PT u UA
kPSOA = TPSOA / TPTOA kPSOA je koeficient pracnosti PS vůči PT u OA
kPSUA = TPSUA / TPTUA kPSOA je koeficient pracnosti PS vůči PT u UA
Pro účely této přílohy se rozumí:
a) TEKOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech evidenčních kontrol vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
b) TEKUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech evidenčních kontrol vozidel kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
c) TOPOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech opakovaných technických prohlídek vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
d) TOPUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech opakovaných technických prohlídek vozidel kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
e) TPROA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před registrací vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
f) TPRUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před registrací kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
g) TPSOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
h) TPSUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla vozidel kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
i) TPTOA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech pravidelných technických prohlídek vozidel kategorií M1, N1, O1, O2 a L na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
j) TPTUA je průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky po ukončení technické prohlídky počítaný ze všech pravidelných technických prohlídek vozidel kategorií M2, M3, N2, N3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.
k) Průměrný čas (TOOA, TLOA, TOA, TOUA, TUA) se vypočte takto: Sečtou se součiny počtu jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) s průměrným časem jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) a to se podělí součtem počtů jednotlivých druhů technických prohlídek (pravidelná, opakovaná, před schválením, před registrací a evidenční kontrola) pro dané kategorie vozidel.
l) Průměrný čas (TEKOA, TOPOA, TPROA, TPSOA, TPTOA, TEKUA, TOPUA, TPRUA, TPSUA, TPTUA) se vypočte takto: Sečtou se součiny počtu evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií M1, N1, O1, O2, L pro linky OA a M2, M3, N2, N3, O3, O4 pro linky UA s průměrným časem evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií a to se podělí součtem počtů evidenční kontrol, opakovaných technických prohlídek, technických prohlídek před registrací, technických prohlídek před schválením technické způsobilosti, pravidelných technických prohlídek jednotlivých kategorií.

1.3. Potřebná kapacita STK pro OA (PKOA)
Ve výpočtu se zohledňují i různé lhůty provádění pravidelných TPr proti osobním automobilům, a to takto:
• pro přípojná vozidla koeficientem a (dvojnásobná lhůta, čtyři roky, a = 0,5),
• pro motocykly koeficientem b (lhůta 2 nebo 4 roky, b = 2/3).
Upravený počet OA pro daný správní obvod se vypočte ze vzorců:
OAU = M1 + N1 + a * kpOOA * (O1 + O2) + b * kpLOA * L

Po dosazení hodnot koeficientů:
OAU = M1 + N1 + 0,5 * kpOOA * (O1 + O2) + 0,66 * kpLOA * L

Potřebná roční kapacita technických prohlídek OA, PKOA, se vypočte vynásobením upraveného počtu OAU koeficientem kOA.
Koeficient kOA zohledňuje:
a) počet OA mladších 4 roky koeficient c, kde se uvádí procentuální podíl vozidel kategorie M1 ve stáří do 4 let dle Registru silničních vozidel z celkového počtu vozidel kategorie M1 a N1,
b) potřebu opakovaných technických prohlídek oOA, kdy se uvádí procentuální podíl opakovaných prohlídek ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M1, N1, O1 a O2 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kOPOA,
c) potřebu evidenčních kontrol ekOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí počet (procentuální podíl) evidenčních kontrol ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M1, N1, O1 a O2 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kEKOA,
d) potřebu technických prohlídek vozidel před registrací vozidla prOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technické prohlídky před registrací vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M1, N1, O1 a O2 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kPROA,
e) potřebu technických prohlídek vozidel před schválením technické způsobilosti vozidla psOA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technické prohlídky před schválením technické způsobilosti vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie L, M1, N1, O1 a O2 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kPSOA,
f) lhůtu pravidelných technických prohlídek OA koeficient lh = 2 roky.


Upravený koeficient kOA:
kOA=(1-c)*(1+oOA*kOPOA)*(1+ekOA*kEKOA)*(1+prOA* kPROA)*(1+psOA* kPSOA)/ lh

Kapacitní potřeba technických prohlídek STK pro OA:
PKOA = kOA * OAU
1.4. Potřebná kapacita STK pro UA (PKUA)

Upravený počet UA pro daný územní obvod se vypočte ze vzorce:
UAU = M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)

Potřebná roční kapacita technických prohlídek UA, PKUA, se vypočte vynásobením upraveného počtu UAU koeficientem kUA.

Koeficient kUA zohledňuje:
a) potřebu opakovaných technických prohlídek oUA, kdy se uvádí procentuální podíl opakovaných prohlídek ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N2, N3, M2, M3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kOPUA,
b) potřebu evidenčních kontrol ekUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí počet (procentuální podíl) evidenčních kontrol ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N2, N3, M2, M3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kEKUA,
c) potřebu technických prohlídek vozidel před registrací vozidla prUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technických prohlídek před registrací vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N2, N3, M2, M3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kPRUA,
d) potřebu technických prohlídek vozidel před schválením technické způsobilosti vozidla psUA, které představují zvýšení nároků na kapacitu, kdy se uvádí procentuální podíl technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla ze všech druhů technických prohlídek vozidel kategorie N2, N3, M2, M3, O3 a O4 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly a dále se násobí koeficientem kPSUA,
e) lhůtu pravidelných technických prohlídek UA koeficient lh = 1 rok.

Upravený koeficient kUA:
kUA = (1+oUA*kOPUA) * (1+ekUA*kEKUA) * (1+prUA*kPRUA) * (1+psUA*kPSUA)/ lh

Kapacitní potřeba technických prohlídek STK pro UA:
PKUA = kUA * UAU.

2. Kapacita kontrolních linek STK

2.1. Počet produktivních dnů v roce

Při kalkulaci se vychází z těchto údajů:
počet pracovních dnů/ v kalendářním roce/ Prdny
dovolená /den/ 20
nemoc /den/ nden
(vychází ze statistiky ČSÚ přepočítané na všechny pracující a pracovní dny)
sanitární dny, plnění jiných úkolů /den/ 7
počet produktivních dnů v roce (d) za kalendářní rok, který se vypočte tak, že
d = Prdny - 20 - nden - 7

2.2. Průměrná provozní doba STK (he)

2.2.1 Průměrná provozní doba STK (he), se spočítá ze skutečné týdenní provozní doby vydělené číslem 5. V případě, že stanici technické kontroly bylo uděleno pouze oprávnění, uvede se hodnota he = 8.
2.2.2 Pro potřeby výpočtu he se z důvodu zohlednění časové pracnosti zohlední počet kontrolních stání na kontrolních linkách a počet kontrolních techniků provádějících technické prohlídky na těchto kontrolních linkách. V rámci výpočtu se bere v úvahu, že na kontrolní lince provozovny STK pro základní provozní dobu 40 hodin pracovního týdne se započte každý kontrolní technik, který pracuje na této kontrolní lince. Je-li na této kontrolní lince počet kontrolních techniků roven počtu kontrolních stání, považuje se kontrolní linka stanice technické kontroly v provozu za plně vytíženou. V případě, že počet kontrolních techniků neodpovídá počtu kontrolních stání na kontrolní lince, započte se u
a) kontrolní linky o čtyřech kontrolních stání (OA) za každého kontrolního technika 1/4 kapacity kontrolní linky.
b) kontrolní linky o třech kontrolních stání (OA) za každého kontrolního technika 1/3 kapacity kontrolní linky.
c) kontrolní linka o dvou kontrolních stání (UA) za každého kontrolního technika 1/2 kapacity kontrolní linky.

2.2.3 V případě, že v provozní době STK, která přesahuje základní provozní dobu 8 hodin pracovního dne, není zajištěn počet kontrolních techniků, který je roven počtu kontrolních stání, započítává se pro účely výpočtu pouze základní provozní doba STK upravená dle ustanovení 2.2.2 a přepočtená na denní pracovní čas. V tomto případě může být kontrolní technik započten pouze tehdy, nebyl-li již zahrnut do počtu v základní provozní době.
2.2.4 Pracuje-li kontrolní technik na více provozovnách je započítán pouze na jedné z nich.

2.3. Kapacita kontrolní linka STK pro osobní automobily (KLOA)
Pro účely výpočtu kapacity kontrolní linky STK pro osobní automobily (KLOA) se vychází z TPr OAM1, kdy se jedná o průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK po ukončení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK počítaný z pravidelných technických prohlídek kategorie M1 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.

a) čtyři kontrolní stání
pracnost TPr OAM1 přepočtená na 1 hodinu tLOA4 = TPr OAM1/60 h
počet kontrolních stání na lince p = 4
ztráta počtu TPr (zahájení a ukončení práce) z = 3
Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok)
KLOA4 = (p * he / tLOA4 - z) * d = ((4 * he/ (TPr OAM1/60) - 3) * d = TPr/rok


b) tři kontrolní stání
pracnost TPr OAM1 přepočtená na 1 hodinu tLOA3 = TPr OAM1/60 h
počet kontrolních stání na lince: p = 3
ztráta počtu TPr: z = 2
Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok)
KLOA3 = (p * he / tLOA3 - z) * d = ((3 * he/ (TPr OAM1/60) - 2) * d = TPr/rok

2.4. Kontrolní linka STK pro užitkové automobily (KLUA)
Pro účely výpočtu kapacity kontrolní linky STK pro užitkové automobily (KLOA) se vychází z TPr UAN3, kdy se jedná o průměrný čas v minutách od zahájení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK po ukončení technické prohlídky kontrolním technikem na kontrolní lince STK počítaný z pravidelných technických prohlídek kategorie N3 na území České republiky za předcházející kalendářní rok z Informačního systému stanic technické kontroly.

pracnost TPr UAN3 přepočtená na 1 hodinu tLUA = TPr UAN3/60 h
počet kontrolních stání na lince: p = 2
ztráta počtu TPr: z = 1
Kapacita kontrolní linky (počet TPr/rok)
KLUA = (p * he / tLUA - z) * d = ((2 * he / (TPr UAN3/60) – 1)) * d = TPr/rok

3. Počet skutečně provedených technických prohlídek
Počet skutečně provedených technických prohlídek se stanoví z počtu jednotlivých technických prohlídek vozidel jednotlivých kategorií a časové pracnosti provedení jednotlivých technických prohlídek pro jednotlivé kategorie vozidel vztažené ke stanici technické kontroly pro osobní automobily (SOA) a užitkové automobily (SUA), kdy data pro výpočet vycházejí z Informačního systému stanic technické kontroly za předcházející rok pro jednotlivé stanice technické kontroly.

3.1 Počet skutečně provedených prohlídky STK pro OA

SOA=SOAp + SOAo + SOAe + SOAr + SOAs

Upravený počet OA pro STK OA se vypočte ze vzorců:

a) Počet pravidelných technických prohlídek na stanici technické kontroly SOAp je dán součtem počtu pravidelných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:

SOAp = M1 + N1 + kpOOA * (O1 + O2) + kpLOA * L

b) Počet opakovaných technických prohlídek na stanici technické kontroly SOAo je dán součtem počtu opakovaných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:

SOAo = (M1 + N1 + kpOOA * (O1 + O2) + kpLOA * L) * kOPOA


c) Počet evidenčních kontrol na stanici technické kontroly SOAe je dán součtem počtu evidenčních kontrol podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:

SOAe = (M1 + N1 + kpOOA * (O1 + O2) + kpLOA * L) * kEKOA

d) Počet technických prohlídek před registrací vozidla na stanici technické kontroly SOAr je dán součtem počtu technických prohlídek před registrací vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:

SOAr = (M1 + N1 + kpOOA * (O1 + O2) + kpLOA * L) * kPROA

e) Počet technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla na stanici technické kontroly SOAs je dán součtem počtu prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na OA:

SOAs = (M1 + N1 + kpOOA * (O1 + O2) + kpLOA * L) * kPSOA

3.2 Počet skutečně provedených prohlídky STK pro UA

SUA=SUAp + SUAo + SUAe + SUAr + SUAs

Upravený počet UA pro STK UA se vypočte ze vzorců:

a) Počet pravidelných technických prohlídek na stanici technické kontroly SUAp je dán součtem počtu pravidelných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:

SUAp = M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)

b) Počet opakovaných technických prohlídek na stanici technické kontroly SUAo je dán součtem počtu opakovaných technických prohlídek podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:

SUAo = (M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)) * kOPUA

c) Počet evidenčních kontrol na stanici technické kontroly SUAe je dán součtem počtu evidenčních kontrol podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:

SUAe = (M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)) * kEKUA

d) Počet technických prohlídek před registrací vozidla na stanici technické kontroly SUAr je dán součtem počtu technických prohlídek před registrací vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:

SUAr = (M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)) * kPRUA


e) Počet technických prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla na stanici technické kontroly SUAs je dán součtem počtu prohlídek před schválením technické způsobilosti vozidla podle jednotlivých kategorií vozidel a jejich pracnosti, přepočtený na UA:

SUAs = (M2 + M3 + N2 + N3 + kpOUA * (O3 + O4)) * kPSUA.
___________________
10) Vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů.“.

Čl. II
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem jejího vyhlášení, s výjimkou ustanovení čl. I. bodu 20, které nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2018.

0
0
Profile image
PETR BRAUN (86) 17.05.2018 | 07:07:11

Libor Fleischhans (85) V Blatné čekací doba na STK cca 20 automobilů před vraty. Tato situace od patku, pondělí, úterý, středa. Nedivím se žalobám a stížnostem. Stížnost prostřednictvím SAČRU a jiných organizacích. Velké technické si garantují státem garantovaný nemalý příjem. Toto je, ale situace vážení politici.

0
0
Profile image
V.Peška (87) 17.05.2018 | 11:37:04

PETR BRAUN (86) Ideální situace aby přišel někdo s novým podnikatelským záměrem a otevřel další SME hned vedle. Ty přece regulované nejsou :-)

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (88) 17.05.2018 | 18:22:30

V.Peška (87) Na to už mají mafiáni třetí plán v pořadí: ceny za emise dají dumpingové třeba za 300,- Kč a ceny za STK, kterou dělat nemůžete, vyšponují na 1600,- a jste v loji. takto se to začalo dělat už v Brně. A nikdo na tu chráněnou skupinku podnikatelů, co za 7 minut vydělají 600,- Kč (evidenčka) nemůže. Kdo to dneska za ten zlomek času vydělá? A hodnota evidenčky???

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (89) 29.06.2018 | 14:30:58

20. 6. 2018 odhlasovali poslanci v hospodářském výboru další paskvilní pozměňovací návrhy. Čtěte zde: http://www.asem.cz/blog/protivnik-mocny-ale-tak-blby-az-nam-to-pomaha

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (90) 16.08.2018 | 12:38:18

Média lžou o revoluci v STK: https://fleischhans.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=675075

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (91) 16.08.2018 | 15:20:37

Ke stažení: Studie o emisním stavu vozidel za 2017: http://www.asem.cz/blog/emisni-studie-cvut-potvrdila-co-se-tusilo

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (92) 29.08.2018 | 17:07:58

Oznamujeme na všech frontách, že Zákon 56/2001 Sb. a rodící se nová vyhláška rušící Vyhlášku 302/2001 Sb. ruší bez náhrady veškeré povinnosti emisního mechanika (ten již dle zákona neexistuje) a ze zákona zmizela též povinnost pravidelných "Emisních školení na značky vozidel", čímž se logicky ruší veškerá "Emisní školení na značky" a s nimi i "Školící střediska pro diagnostiku a opravy" emisních systémů vozidel značek schvalovaná Ministerstvem dopravy, která od října 2018 již nemají žádné zákonné zmocnění (dnešní tel. informace od Pavla Noska - MDČR).

Školení "Na značky vozidel" bylo po celou jeho existenci Ministerstvem dopravy vygenerovaný nesmysl bez opodstatnění a jak jistě víte, celou neslavnou historií od jeho vzniku jsme se mu intenzivně bránili (prosazovali jsme školení na systémy) a školit je tedy již ani dobrovolně nebudeme.
děkujeme za vzetí na vědomí.

1
0
Profile image
Libor Fleischhans (93) 27.05.2019 | 19:04:52

Článek o reportáži na ČT1: http://www.asem.cz/blog/vcerejsi-udalosti-na-ct-1

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (94) 13.10.2020 | 15:09:05

Tak se v emisích něco prořízlo: https://youtu.be/ZlSFqnvLZ-I

1
0
Profile image
Viktor Janos (95) 13.10.2020 | 19:09:54

Libor Fleischhans (94) Moja ucta...pekne ste im to ukazali.... :D Snad ani netušili že sa tie data daju pekne takto interpretovat....

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (96) 13.10.2020 | 19:27:49

Viktor Janos (95) To je krása každého "logu" :-))))). Děkuji za pochvalu analýzy.

V druhém kole nám náš programátor prohnal benzínové výsledky zpětným výpočtem všech složek plynů Brettschneiderovou rovnicí tzv. "na zpátečku" a co si myslíte, že z toho vyšlo?! Že palivo bylo spáleno s vyšším obsahem kyslíku než kdy na zeměkouli ve vzduchu bylo :-)))).

Emise falšuje stádo nevzdělanců v čele s jednou zelenou organizací (to jsou ti největší nevzdělanci) co nedovedou domyslet, že na ně je vidět v celé nahotě při každém šlápnutí na plyn v ISTP (loguje se úplně všechno).

Teď ale z druhé strany: Díky masivním podvodům máme strašně málo dat z opravdových měření. Můžeme věřit tak asi 6 % všech výsledků u jednotlivých emisních mechaniků. Leč z nich však vyplývá, že nevyhoví jen asi 6 až 10 % aut. To není špatné! Ostatní vyhovují v pohodě, když emisní měření nikdo z těch 6 % mechaniků nepodvádí. Je jich ale jako šafránu.

Co tím chci říct: "ŽE ŽÁDNÝ KOLAPS NEHROZÍ, ŽE BY NEVYHOVOVALO VYSOKÉ PROCENTO AUT!" Jen by se začaly více provádět opravy, nebo kdyby to nešlo opravit, zmizely by vraky (asi 2 až 4%) ze silnic.

Jenže se u STK linek podvádí ne proto, že by ta auta neměla šanci vyhovět, ale ta šance se jim z obav nedá, protože se emisní mechanici už PREVENTIVNĚ bojí, že by nemusela projít a tak to šlapou nevědomky, že jsou všichni vidět, pomalu. U vás na Slovensku to nebude jiné.

Chceme si vyžádat data i ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Německa a jiných států. Podvádět se bude asi všude. Jen se neví, jestli v tak masovém měřítku jako u nás. To bude dost reálný pohled na to panoptikum, co se za peníze lidí provádí.

1
0
Profile image
David Chuchma (97) 13.10.2020 | 20:26:07

Libor Fleischhans (96) Obdivuji Vaši vytrvalost a je vidět, že jste se do té databáze ISTP hodně zakousl. Protáhnout data benzínových emisí přes hodně komplikovanou Brettschneiderovou rovnicí a ještě z toho identifikovat našizenou složku, to už je hodně práce i když nám v těchto výpočtech pomáhají tabulky a databázové programy.
Musím přiznat, že jsem byl svědkem několika ME stanicím a dost mě překvapil postup techniků, pro to aby lidi procházeli, je posílají s benzínovým vozidlem na zátěžovou jízdu pro řádné zahřátí motoru a KAT. Vyděl jsem na vlastní oči i OII 1,9TDI co nekomunikovalo s EOBD a po připojení VCDS a SVG motor normálně šel načíst. A byl odeslán na jinou ME s tím, že zákazníkovy vrátily peníze a tím pádem nespadlo vozidlo do neprocházejících vozidel. Pozoroval jsem i zpomalené šlápnutí na pedál akcelerace v rozmezí 1,5-2,3s a bylo mě vysvětleno technikem, že je na to až 5s a to jich na školení učily ! Dokonce i na děravý výfuk je fígl a přitom opravdu změří skutečné emise. Taky jsem trefil ME stanici kde stále fronta vozidel a technik se skutečným změřením emisí stihl 7,5 vozidla za hodinu, ale popsal to za extrém s tím že nejvíce emisí stihne za 8-9h v práci tak 30-35 měření. Hold, někdo to bere na množství a někdo udělá vše proto, aby vyčerpal všechny možnosti pro dosažení uspokojivých hodnot. Snad i někdy z lítosti nad stařečkem s nejetou Fábií.

2
1
Profile image
Libor Fleischhans (98) 13.10.2020 | 22:13:21

David Chuchma (97) Moc Vám děkuji pane Chuchmo, vážím si toho.

1
0
Profile image
Ivan Mikov autoopravna-MADI (99) 14.10.2020 | 17:17:47

David Chuchma (97) Nezlobte se na mne, ale 7,5 auta za hodinu je blbost a nebo totání podvod. 60 : 7,5 = 8 minut na auto. To nestačí zajet do dílny , zavřít vrata přihlást se do ISTP, vypsat protokol, pustit přístroj na měření /ten si před každým měřením dělá kalibraci/ , auto změřit ,uložit do ISTP, otevřít vrata a vyjet ven , to se opravdu za 8 minut nestihne ani kdyby měl v řiti vrtuli.
30 aut za 8 hodin pracovní doby , to je každých 16 minut jedno auto, ani to nejste schopen dát, nejste robot , stačí si dojít na záchod a už jste na 14 minutách nepřetržitého měření.
Emise také měřím , tak že vím o čem píšu. Pokud to dělá poctivě a auta má předem ohřátá , katy taky , tak když hodně 16-18 aut za směnu --BUDIŽ , ale to musí dělat jen benzin.
U dieslu , máte 10 pokusů + 3 proplachovací / u VW a Škodovky 10 / , ale budiž 13 x 45s = 9,75 minut a to jen měříte, kde je příprava?????
Jednou se mi sjelo 12 aut a celý den jsem se nezastavil.
Stačí když vám přijede Felda , Corsa - auto bez OBDII a rozvod řetězem - musíte si vzít otáčky přes magnet. snímač a oni vám 2x-3x vypadnou při měření , tak si s tím hrajete i 30-40 minut.

3
1
Profile image
Viktor Janos (100) 13.10.2020 | 20:33:29

Libor Fleischhans (96) Pravdupovediac sa mi trocha zatočila hlava ked som videl tie vaše štatistiky hm.... vidím do sveta STK/EK u nas okolo..a taketo pakárne v takomto merítku nehrozia...
Toto na čo poukazuje ..to už si z toho spravili dobrý deň....aby niekto emulátoroval každé auto.. to kde sme?
S tými opravami vám dávam plný počet bodov...ešte roky sa budú ludia ucit ze autá je nutné opravovať a nie uplácať STK/EK!!! Bohuzial trh si takto naučil ludi....

3
0
Profile image
Libor Fleischhans (101) 15.10.2020 | 09:24:15

Docela výstižný komentář (u videa o podvodech):
Vážený pane Fleischhansi, moc Vám děkuji za toto video. Žádného z těch podvodníků-kontrolorů ani nenapadne, jak snadné je pro toho, kdo zná matematickou statistiku provést analýzu dat. Ti, mnohdy jen vyučení, mechanici ve škole nic o normálním rozdělení neslyšeli. To samé platí o úředních. Učím na škole - prodejně diplomů a to z velké části bakaláře, kteří pak jdou na úřady. Ti jsou v mnoha případech tak blbí, že to až není možné. Samozřejmě nic neví ani o tom, co představuje např. aritmetický průměr. O co blbější úředník, tak o to prodejnější. Národ zdegeneroval. Celé měření a STK je jen velká fraška (a velmi dobrý zdroj příjmů). Na jedné straně auto se dvěma EGR a čtyřmi lambda sondami (nebo tzv. elektromobilita), na druhé to, co popisujete. Toto je obraz celé naší země. Nelze to změnit nějakými peticemi, ale už jen fakt "tvrdou" revolucí, při které budou odstraněni všichni ti bolševici, co to tu vedou od roku 1990.

1
0
Profile image
Viktor Janos (102) 15.10.2020 | 22:15:17

Libor Fleischhans (101) Platí to na všetky oblasti života..len v iných farbách... bohužiaľ

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (103) 26.05.2023 | 09:03:56

Kdo chcete ovlivnit budoucnost našeho autoopravárenského řemesla, prosím věnujte pozornost důležitým událostem posledních dnů.

ASEM spolu s Ústavem státu a práva Akademie věd ČR roztočil za podpory Norských fondů kampaň "Uzdrav Příšerku" za zlepšení kvality ovzduší především opravárenskou činností. Podvody na velkokapacitních linkách STK a přilehlých SME, jak je prezentuje datový analytik ASEMu Petr Novák (ZDE V ODKAZU https://www.fcd.eu/blog/post/2113), měly zcela zásadní vliv na zákonodárce a odborná místa, kde se bude konečně rozhodovat!

Dnes jako nikdy jindy v minulosti naléháme "STAŇTE SE ČLENY asociace emisních techniků a opravářů ASEM", abychom společně za 14 dní ovlivnili svou společnou budoucnost!

Vaše autoservisy mohou vzkvétat, protože byste již brzy mohli u svého autoservisu mít malou TK + ME, jak to mají v Rakousku či v Německu! Zákazníci k vám budou jezdit z Vaší lokality každý druhý rok na technikou kontrolu a měření emisí. Zrušením "regulace" STK a zrušení povinnosti "Průjezdní STK linky dlouhé nejméně 26 m" bude Váš byznys konečně provozován v rovné hospodářské soutěži a se zdravou konkurencí!

ČTĚTE, REGISTRUJTE SE A HLASTE SE O SVÁ PRÁVA!!! https://www.fcd.eu/blog/post/2113

1
0
Profile image
Libor Fleischhans (104) 30.05.2023 | 15:46:23

Haló, chce někdo mít u servisu malou TK+ME? Aby se k němu sjížděli všichni místní co dva roky? tak registrace a na schůzi!!! Šup šup!

1
0