
Pár týdnů dopředu plánované BMW 3,0 Touring 330xd 4x4 dorazilo večer: "Jel jsem sem chvílema dvěstě, auto jede neskutečně, ale to cukání je strašné a nemůžeme na to přijít, odkud to pochází..."
Auto kluci opravovali po nějakém mechanickém karambolu na přední části motoru. Dali vše do pořádku, a když ho chtěli vrátit zákazníkovi, objevilo se v při zkušební jízdě škubání motoru v tahu.
"Ne, tam žádné cukání před opravou nebylo, to se muselo stát asi v rámci vaší opravy." ..sdělil majitel auta.
Kromě rekonstrukce mechaniky motoru okolo řemenice na klice a všeho okolo se ještě nechal čistit filtr částic u firmy, se kterou kluci neměli doposud žádnou špatnou zkušenost. Takže všechno...
Auto z roku 2006 a žádná výhra v diagnostických funkcích. V živých hodnotách ubohých 18 parametrů, polovina z nich nepodstatné, jako spínač brzdového a spojkového pedálu, zátěž alternátoru, napětí na baterce nebo atmosférický tlak v okolí. Množství nasávaného vzduchu nebo recirkulace spalin jsou u tohoto BMW z říše snů.
Navíc z OBD zásuvky je díky rozčlenení parametrů do podskupin LOG mnoha hodnot najednou nemožný.
Jo, ještě abych nezapomněl: Klika vačka - parametr Synchronisation status "Not OK" a v paměti závad trvalá chyba modulu žhavení. U BMW folklór.
Pokud by neseděly rozvody (Synchronisation status "Not OK") netrhal by motor v tahu a i když ano, tak by se to promítlo do jiných signálů, signálu váhy vzduchu, plnícího tlaku, tlaku spalin a tak. Měřili jsme všechno a to se nedělo.
Po čtyřech dnech kombinování variant měření, simulací a odpojování jednotlivých podezřelých (dle obrázkové dokumentace), vyloučily rutiny jakoukoliv vadu motoru, kvůli které by motor mohl cukat.
Mezi motorem a silnicí je u 4x4 taky rozdělovací převodovka. Ta nám padla do oka, protože ostatní komponenty podvozku jsou vzhledem k poškubávání nerelevantní.
Ale jak ji změřit?
Špinavé ruce a zdemontovaná kardanka jsou už předem cítit potem, koukají z toho mozoly a když to není trefa do černého, je to zbytečná práce a ztracený čas.
Studie systému přinesla dva nápady. Měřit proud nastavovače svornosti lamel rozdělovací převodovky 4x4 a pak měřit vibrační rázy rovnou z tělesa z rozdělovací převodovky. Podle našich rutin se v žádném kroku nesmí zapomínat na simulace. Lenost je hnacím motorem inovací a v diagnostice to platí také...
Kdyby se to řeklo bez vysvětlení, znělo by to kuriózně. S vysvětlením je to o mnoho prostší. Několika provedenými Multitesty se cukání s možnou příčinou v motoru prakticky vyloučilo. Na rozdělovací převodovku 4x4 se přidělal snímač otřesů a bylo jasno, že cukání vzniká tady. O rozdělení přenosu síly mezi přední a zadní nápravou se stará motorek, který nastavuje přítlačnou sílu lamel právě v rozdělovací převodovce. No a když ho vypneme, bude síla přenášena jen na zadní nápravu. No a vypnout se dá právě jednoduchým vyjmutím pojistky.
Přestože nebyla v úplném pořádku synchronizace klika/vačka a původně bylo podezření na vysoký tlak před turbodmychadlem a defektní filtr částic, cukání motor dělat nemohl. Tak jsme své soustředění přemístili, tam, kde jsme ani hledat neměli, protože cukání "údajně" začalo až po opravě motoru, ne podvozku.
Otřesová čidla (tento je původně snímač detonačního hoření), dokáží snímat rázy a zvuky šířící se materiálem snímáním jejích vibrací.
Vyjmutím této pojistky přestalo auto úplně cukat. Takže jsme pojistku zase vrátili a umístili jsme na ní proudový převodník, abychom zjistili, zda je chyba v elektromotoru nastavovače, v jeho převodu, nebo v prokluzujících lamelách spojky rozdělovací převodovky.
Piezzo snímač snímá v prudké akceleraci prokluzy spojky (pojistka na místě).
Zde je záznam prudké akcelerace už bez cukání, tentokrát s vyjmutou pojistkou č. 30 pro elektronický modul rozdělovací převodovky 4x4.
Kompletní informace na toto téma
a mnoho dalších informací najdete pod odkazy níže.
Vyzkoušejte si nás nezávazně na 14 dní zdarma.
Vyzkoušet 14 dní zdarma
Komentáře (0)
Vložit soubor