Schémata: Chyby již v originálech...

02.05.2020 09:41 • aktualizováno 08.05.2020 10:32
blog Autodata HaynessPro vivid schémata
Blog image
1686×
5
1 0 0 0
Jazyk příspěvku: 2043

Přešlapy ve schématech (i originálních)

Jak jste od nás z FCD garáže zvyklí, hodnotíme věci tak, jak je při náročné diagnostické práci chválíme, nebo na ně "nadáváme". Při práci s elektrickými schématy se ukazuje, že ne vždy se trefí do "příjemného užívání" a ne vždy odpovídají skutečnosti.
Abychom byli spravedliví, musíme říct, že se to stává i u originálních podkladů. Jen příkladně u Chryslera (Sebring 2,7 L V6 2008) třeba originální schémata uvádějí označení svorkovnic C1 až C11, ale na svorkovnici centrály pro napájení modulů TIPM (Totaly Intergrated Powe Modul) jsou písmena A až K. Tento nesoulad vede k nutnosti přejmenovat si vlastním odhadem třeba B na C2 a analogově ostatní až po "L" na "C11", nebo se orientovat jen podle barev vodičů, což může být k možnému omylu dost riskantní. Ale i u jiných značek a napříč spektrem výrobců vozidel existují chyby a odlišnosti od reálné skutečnosti.
Na podobný problém můžete pak samozřejmě narazit i ve schématech poskytovatelů Haynes Pro (Vivid) nebo Autodata (ale i dalších), a pak to v uživateli vyvolá pocit právě jejich nekvality. Očividně to tak není vždy, jak ukazují nedostatky a chyby i v originálech. Vše dělají "jen" lidi.
 

Zpracování do jednotných uživatelsky přátelských schémat

Nejznámější z poskytovatelů, Autodata i HaynessPro (dříve VIVID), ze kterých mnozí další, méně známější vycházejí mají všechna auta v jednom a stále stejném "Layoutu". Vše je uspořádáno pokud možno tak, aby ten, kdo s nimi pracuje, ztratil při hledání kýžených informací co nejméně času. Data i schémata vypadají všechna stejně, orientace je jednoduchá a jednotná. Očividně velmi záslužná práce, protože snaha o přehlednost a snadnou orientaci dopadla u některých originálních podkladů výrobců vozidel nevalně. Originál je mnohdy horší než kopie. U schémat to platí dvojnásob.
Ten, kdo skáče spíše po "originálních schématech" a přitom opravuje více značek, potvrdí, že s přeorietováváním se, jak co u které značky ve schématech najít, se tráví mnohem více času. U každé značky to je totiž bohužel jinak a téměř vždycky by ten "originální" způsob snesl vylepšení. Jenže výrobci jsou na změny zkostnatělí, měnit nic nejspíš nebudou...

Chyby ve schématech (obecně)

Za vší prací je člověk a ten dělá chyby. I programy samotné, vytvořené někým jiným, generují další chyby. Např. níže zobrazený obrázek z Autodat, která udělala v posledních třech letech významný pokrok, ukazuje chybou programátorů Autodat místo barev čísla kódů, které jsou interním označením pro programátory, takže se barvy nedopátráte. Stane-li se tak u výše zmiňovaného Chryslera Sebring, je diagnostik v koncích, protože "dráty" diagnostik nedohledá ani písemného nebo číselného označení, ale ani barev.
 
Tyto chyby musíme společnými silami vychytat, opravit, aby naše práce byla v budoucnu snazší. Opravit je můžeme jen jedním jediným způsobem: "Že na ně budeme jejich tvůrce neustále a dokola upozorňovat." Není to naše povinnost, ale jiné východisko, než zpětná vazba, prostě není.

Všechno ve schématech není...

FCD garáž upozorňuje často ve svých příspěvcích na svých webových stránkách, že kromě ve schématech viditelných propojení napájecích obvodů existují i další propojení, která ze schémat rozpoznatelná nejsou. Např. uzly koster nebo interní propojení napájecích obvodů ať už stabilizovaným referenčním či normálním napětím ze sítě 12 V.
Tato propojení se dají zjistit fyzicky multimetrem přes funkci "propípávání" (diodový test) tak, že se na pin řídící jednotky umístí jedna kontaktní sonda multimetru a při nastavení na "test diod" se druhou, nejlépe hrotovou sondou přejede přes všechny řady pinů multisvorkovnice dané řídící jednotky (ta je z vozu vymontovaná a konektory jsou odpojené). Takto se dá zjistit vnitřní propojení elektronických řídících jednotek, které se ze schémat ve většině případů dohledat nedá.

Z jiného soudku: negativní dopady konstrukčních řešení na diagnostiku

Protože my v FCD garáži už od roku 1993 pracujeme s elektrickými schématy jak originálními, tak od jinýmých poskytovatelů, stačili jsme rozpoznávat i chyby samotných konstruktérů vývojářů elektronických systémů a jejich řízení, které mají vliv na diagnostiku. Není bez zajímavosti, že v roce 2014 svolávala jedna japonská značka svá vozidla kvůli nebezpečí, že budou nekontrolovatelně zvyšovat rychlost, aniž by řidič sešlapoval pedál akcelerace. I za tímto problémem byla konstruktérská nezkušenost se sousledným zapojením dvojitých drah snímače pedálu akcelerace na jednu společnou kostru. Když ta se svým potenciálem vznášela (špatný kontakt) vůz zrychloval, aniž by někdo šlapal na pedál.
Podíváme-li se na jedno z níže uvedených schémat, že díky technice nemusí mít fabrika náskok, nýbrž pěkný problém, protože díky neuváženému zapojení na společné referenční napájení mohou chybu marně hledat měsíce. Zapojení, jak ho mají je přímo předprogramované k tomu, aby jedna chyba v banálním komponentu skolila celá systém tak, že motor nepůjde nastartovat.


Obrázky, fotografie a soubory (6)

Originál neodpovídá skutečnosti (2043/1)

U vozu Chrysler Sebring 2,7 V6 - r.v. 2008 jsou označení svorkovnice C 1 až C 11, zatímco na TIP modulu jsou písmena A až L. Samozřejmě se tyto chyby promítnou do všech dat poskytovatelů, kteří by vycházeli z originálu.

Skutečnost je jiná (2043/2)

Označení konektorů je písmeny A až L, ale ve schématech je C1 až C11.

Chyba v programu Autodata (2043/3)

V jinak přehledných schématech se najdou chyby ve formě chybějícího vztahu ke knihovně konvertující barvy vodič. Uživatel tedy namísto barev vodičů a jejich slovní popis vidí jen jakési nic neříkající kódy (stav 05/2020). Na tyto skutečnosti bychom měli upozorňovat a tím produkt do budoucna zbavit dětských nemocí a vylepšit. Děláme to sami pro sebe. Nebude-li poskytovatel reagovat, nebude na trhu prosperovat dlouho. Zde to je Citroen C3 Picasso 1,2 Puretech, Kód motoru: HNZ (EB2DT) 81 kW (110hp) 5500 rpm R-Cat (2014-2017).

Korektní zobrazení barev vodičů (2043/4)

Takto vypadá klasický přehled v elektrickém schématu od poskytovatele Autodata bez chyb označení barev (bez chyby konvertující knihovny). Ford Transit 2,2 TDCi Kód motoru: QVFA ('06), 81 kW (110hp) 3500 rpm FWD (2006-2009)

Má snímač diferenčního tlaku DPF "společníka"? (2043/5)

Zde je vidět na schématu HaynessPro samotný snímač diferenčního tlaku nad DPF, který je "vytržen" z přehledu. Podobně snímače ukazovala starší verze Vivid, takže člověk neviděl, zda na společné větvi napájení je sám snímač, nebo zda je komponentů napájeno více. Dnes je to už naštěstí jinak (viz nadcházející obrázek). P.S.: Zobrazené zkoušení multimetrem je zde spíše zavádějící metoda, protože komponenty se musí měřit pod zátěží a dynamicky. Tyto diagnostické metody FCD garáž rozhodně nedoporučuje, protože můžete chybu jak v komponentu tak i ve vodičích/konektorech osudově minout! Ford Transit 2.2 TDCi, QVFA ,('06), 81 kW (110hp) 3500 rpm, FWD (2006-2009)

Nešťastné napojení napájení snímače otáček motoru (2043/6)

Zatímco nová verze HaynessPro už ukazuje společná propojení se "sousedskými" snímači, které "visí" na společné kostřící i napájecí větvi, je zde vidět dost fatální konstruktérský přešlap: Pokud jeden v paralelní řadě zapojených komponent zkratuje referenční napájení ostatních společně napájených, nepůjde nastartovat motor a chybové hlášení nezaručí, že problémem je právě jiný komponent. V takovém případě záleží na tom, co oznámí chybové hlášení. Ideální by bylo, kdyby hlásil všechny zde viditelné komponenty, ale mnohdy tomu tak není. Zde se jedná o AUDI Q5 (8R) 2.0 TDi (CMGB) 2013 - 2017.

Komentáře (5)

Profile image
Viktor Janos (1) 05.05.2020 | 19:15:58

schemy sedia...avšak vo výrobe sa občas pouzije nieco ine ako sa myslelo..ine farby, ine kable..dojde k omylom...platí vždy, schemy treba overit kym zacnete davat rozsudky, ak je schema spravna....pridete na to, ak je nespravna..tiez ;)

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (2) 05.05.2020 | 19:53:25

Viktor Janos (1) Nechceme dávat žádné rozsudky! Chceme opravovat s vaší (uživatelskou) pomocí to, co se skutečnými chybami být prokáže. Víme, že model od modelu se stávají odchylky, které se ve schématech neobjeví, ale to nikdo opravovat nechce. Jen nechceme, aby byla vina svalovaná jen na sekundární poskytovatele dat, kteří dělají záslužnou práci i když detailní schémata výrobců zcela nepokryjí.

0
1
Profile image
Viktor Janos (3) 05.05.2020 | 20:20:09

Libor Fleischhans (2) však tie schemy si nik nevymyslel..vždy vychadzaju z realneho stavu...avšak vyrobcovia v tom maju bordel.

0
0
Profile image
David Chuchma (4) 08.05.2020 | 08:51:05

Tak trochu do toho Vašeho láteření ohledně schématu TIPM u Chrysleru Sebring vnesu pořádek.
Vzhledem k tomu co se děje na poli se spojování automobilových značek, jako to bylo se sloučením DaimlerChrysler 1998-2007, také i komponenty se unifikují a to i ve Vašem případě.
I když Váš Sebring byl vyroben 2008 po ukončení spolupráce, jeho kořeny vývoje sahají do obdobý spolupráce s Daimlerem vlastnícím obchodní značku Mercedes-Benz. A pro snížení nákladů se použil základ jednotky TIPM z Mercedesu jednotkou SAM. A protože u Mercedesu se svorkovnice označují velkými písmeny A-Z a u Chrysleru C1-Cxx, tak z důvodu zachování stávající identity svorkovnic pro stálé mechaniky značkových servisů, musí ve schématech použít buď převodní tabulku a nebo obrázek popisující osazení svorkovnic a značení svorkovnic ve schématech, jako je to v tomto případě. Bohužel z důvodu nedostatečných znalostí a popř. nedostatečným vybavením kompletních informací o schémetech a obrázkách, může si někdo myslet, že jsou vývojáři pit.mci a dělají chyby.
Asi to budete muset po shlédnutí obrázku přehodnotit...
A to netvrdím, že se chyby ve schématech nedějí !!!

Stáhnout soubor: schéma označení svorkovnic TIPM

4
0
Profile image
Libor Fleischhans (5) 08.05.2020 | 10:32:02

David Chuchma (4) Jen pro info, vycházel jsem i z originálního CD Chrysler. Stejné. Ani si paušálně nemyslím, že vývojáři jsou p.tomci. Lidé prostě dělají chyby a ve schématech nesrovnalosti jsou, ať už jsme nevzdělaní, neinformovaní či nemáme dostatečné podklady.
Děkuji za Váš příspěvek pane Chuchmo. Je v každém případě přínosem nové informace, jako ostattně všechny Vaše komentáře.

0
0