
Majitel si na nic nestěžoval, ale na doporučení jednoho jeho kolegy, co vlastní také takové podobné auto a u kterého jsme našli problémy v zapalovacích kabelech, přestože si také na nic nestěžoval, přistavil tento model ke kontrole.
K-Jetronic je systém bez lambdasondy a směs tedy není zpětnovazebně ani kontrolována ani regulována. Směs je prostě taková, jak se při seřizování nastaví a měla by nějakou dobu (asi dva až tři roky) držet na těchto hodnotách bez větších drmatických změn.
Problém je jen v jednom. Často sáhne majitel po nějakém tom šroubku a v dobré víře otočí nějakým šroubkem směsi nebo rozdělovačem dle jeho ucha. To dobře není, protože tyhle primitivní systémy se však musí kontrolovat v součinnosti s ostatními regulacemi ovlivňujícími celý systém. Myšleny regulace volnoběžného vzduchu a regulace rychlého interaktivního volnoběhu zvýšenou hodnotou předzápalu.
Důležitá je kontrola nastavení základního systémového tlaku paliva v regulační hlavě rozdělovače paliva, který je zodpovědný za ventilem (přes pružnou membránu) modulovaný vstřikovací tlak.
Jednoduchý mechanický systém tvorby směsi kontinuálního hydraulicky ovládaného vstřikování má svá specifika. Namísto položky č. 1 je u K-Jetronic mechanicky nastavitelný prvek pro nastavení systémového tlaku. Omlouváme se, ale obrázek k Mercedesu s váhou vykyvující se směrem dolů je jen ilustrativní. K dispozici máme pouze obrázek KE-Jetronic (napovídá tomu položka č.1, kterou, mezi dalšími rozdíly, K-Jetronic nemá).
Spojením kontaktů mezi kontakty 2 a 3 lze na výstupu diagnostiky vyvolat signál s poměrem sepnutí (High / Low), který dle přesného poměru určuje jednotlivé chyby systému.
1 = Zapalovací napětí ("výšku" hodnoty určuje izolační vlastnost média v přeskočišti jiskry) 2 = Napětí při hoření jiskry (jak tvar tak hodnota určují "ionizovatelnost" prostředí jiskry) 3 = Výkmit zbytkové energie po dohoření oblouku (reprezentuje vlastnost média v době po spálení směsi) 4 = Sepnutí kontaktů zapalovací cívky k další saturaci na příštím pálícím válci
Nejméně čtyřprvkový analyzátor výfukových plynů a osciloskop zapalování se stroboskopickou lampou jsou potřeba k nastavení správných hodnot a ke kontrole, jak funguje rozdělovač, vysokonapěťový koncový stupeň, palec rozdělovače s předřadným odporem, odrušené zapalovací kabely a odrušené svíčky a konečně jaká směs se nachází ve spalovacím prostoru, když došlo k zápalu.
Kompletní informace na toto téma
a mnoho dalších informací najdete pod odkazy níže.
Vyzkoušejte si nás nezávazně na 14 dní zdarma.
Vyzkoušet 14 dní zdarma
Komentáře (0)
Vložit soubor