Jak se závada projevuje
Nefunguje / funguje nesprávně. Motor lze nastartovat, ovšem nejde zařadit rychlost - volič je zablokován, přístrojová deska svítí jako vánoční stromeček, s autem se nelze komunikovat
Jak často se závada projevuje
V jakém systému se závada vyskytuje
- neukládá žádný chybový kód
Doposud provedeno bez úspěchu
Tuto sběrnicovou závadu, jsem před půl rokem řešil s Pepou Prouzou, který rozebral skoro půl auta, než jsme se dopátrali viníka.
Šel jsem tedy na "jisto" a trefa do černého
Závěr
VOZIDLO JSEM OPRAVIL
Motor šel sice nastartovat, díky tomu ,že má imobilizér řešený samostatnou immo linkou. Vozidlo má klasický CAN a také novější FlexRay sběrnici , zkrat na klasickém canu způsobovalo podtlakové čerpadlo, po odpojení konektoru, can okamžitě ožil a vše začalo fungovat.
Šel jsem opravdu na jistotu. :) bez předchozí zkušenosti od Pepy, bych asi rozebíral celé vozidlo, je zde připojeno 15 jednotek. Bude se jednat o častý problém těchto typů aut s turbo benzínem.
čerpadlo slouží pro vytvoření podtlaku pro brzdy. (asi pro nějaký pomocný asistent)
Jenže čerpadlo stojí 35tis bez DPH, takže jsem hledal samotný problém, mezi cany čerpadla jsem naměřil odpor na konektoru kolem 5-10R. Tudíš jsem hledal problém na desce spojů. Po odpájení desky od konektoru, zkrat okamžitě zmizel, ale naměřil jsem jej na samotných pinech plastového konektoru. Netuším kde se bere a různě se mění při kroucení a namáhání. Nezbylo nic jiného než celé kontakty vyštípat a napájet pět nových vodičů. Po připájení do auta vše funguje bez problémů. Majitel může jet na dovolenou, už byl nervozní jak sáňky v létě, jestli vůbec pojede :)
Obrázky, fotografie a soubory
Hyundai (15914/1)
palubní deska (15914/2)
na palubní svítí všechny kontrolky od všech systémů, motor lze nastartovat díky tomu, že imobilizér má vlastní komunikační linku
měření (15914/3)
měření canu s využitím OBD boxu
vadný can (15914/4)
sběrnice je mrtvá, sice není zkratovaná vůči kostře
Konektor (15914/5)
konektor podtlakového čerpadla
Can (15914/6)
po odpojení konektoru, can okamžitě "žije"
elektronika čerpadla (15914/7)
viník celé závady
samotná elektronika (15914/8)
po odpájení elektroniky z konektoru víčka, zkrat na canu není, tlumika a zenerka jsou vpořádku, problém musí být jinde
víčko konektoru (15914/9)
celý problém je víčku konektoru, mezi piny canu naměřím 5R a odpor se všelijak mění
oprava víčka (15914/10)
jedinou možnou opravou bylo udělat "bypass" vyvedl jsem nové vodiče
čerpadlo (15914/11)
montáž nového víčka do auta
Komentáře (7)
Ak to chapem spravne, cerpadlo má CAN?
přesně tak
Toto je odpověď na komentář ( 1 )Jak na to koukám, bude to tak trochu sériová záležitost jedné konstrukční slabůstky, co zastaví celé auto...
Palec nahoru Dany, že jsi to dotáhl do konce. Já tehdy poslal majitele do Hyundai, ať mu vymění čerpadlo. Vypinoval jsem mu jen CAN ze štekru čerpadla. To čerpadlo tam je pravděpodobně proto, aby když plní turbo/není v sání podtlak, tak aby fungoval posilovač brzd. Když jsem se svezl s odpojeným čerpadlem, tak vše včetně posilovače fungovalo (obvykle člověk nejprve pustí nohu z plynu - decelerace - podtlak v sání a pak teprve šlape na brzdu).
Určite mysleli vo vývoji aj na nás diabetikov s neuropatiou. Keď si nedám pozor a nesledujem si nohy, tak nieje problém stlačiť naraz plyn aj brzd. pedál naraz a o jedného diabetika menej. Samozrejme to nemyslím vážne! Pri takomto prejave závady by som sa určite taktiež zameral na signály CAN. Len odpájať toľko jednotiek a popritom sledovať zmeny signálov na osc. je "zabíjet své mládí". Je to jednoznačne na palcovanie a v mojom prípade, aby som nezabudol aj klik na "srdiečko".
Toto je odpověď na komentář ( 4 )Parádní návod, už je v oblíbených a stopro věřím že nejen u mne. Něco podobného na Zafiře B. Do světlometů HS CAN. Kolaps ve světle a auto mrtvé... Palec jak Ostrava :-)
No jo :) dobré matroše majú na tom vývoji ...a to nie len v v tejto automobilke