- paměť závad nečtena
- nelze se spojit / asi chyba auta
- trvalá závada
- sporadická závada
Závěr
VOZIDLO JSEM NEOPRAVOVAL
Příznak závady:
Vozidlo sporadicky škube, v částečném zatížení a pomalé jízdě chaoticky řadí automatická převodovka. Při přejetí
nerovnosti při vyšší rychlosti nebo při prudkém rozjezdu je cítit škubání s nejasnou identifikací, zda jde o převodovku
nebo vynechávky zapalovacích signálů. Závada se velmi pomalu zhoršuje. Před důkladným prohlédnutím převodovky (nutná
demontáž), je potřeba se ujistit, zda jde o převodovku nebo chybu na řízení motoru.
Kontrolka OBD nesvítí, v paměti závad nejsou uloženy žádné závady ani paměti závad na řídící jednotce motoru nebo
převodovky.
Popis/postup:
Pro zjištění tohoto druhu závady je zapotřebí měřit více komponentů najednou. Cukání spojujeme u zážehového motoru s
především s dodávkou paliva (měření vstřikovacích ventilů a signálu lambdasondy), zapalovacích signálů na primáru a na
sekundáru, dále snímače poloh a otáček klikového a vačkového hřídele.
Teprve po přezkoušení bezvadné funkce motoru je potřeba změřit všechny relevantní signály senzoriky a akčních členů automatické převodovky.
Oprava:
Revize a oprava prodřené izolace otáčkového senzoru klikového hřídele.
Závěr:
Domnělá repase převodovky by byla zbytečnou finanční výlohou...
Obrázky, fotografie a soubory
FCD task Force Car - Mercedes Sprinter 313 CDi Max. (230/1)
Služba u zákazníků v opravnách!!Prezentační vůz Mercedes Sprinter v nejdelší verzi přepravuje předem domluvenou konstalaci přístrojové techniky. Účastníme se aktivně veškerých akcí pořadatele, kde aktivně a živě diagnostikujeme závady na defektních systémech. Vozidlo "Task Force Car" je vedle přístrojové techniky vybaveno konferenční kanceláří s připojením na internet a na FCD systém.
Napojení dobře přístupných akčních členů (230/2)
Nejjednodušší je napojení dobře přístupných akčních členů zapalovacího a vstřikovacího systému.
Napojení všech senzorů (230/3)
Za vyrovnávací nádobkou je řídící jednotka, kde napojíme všechny senzory - tedy snímače otáček a polohy klikového a vačkového hřídele.
Napojení přístroje (230/4)
Pod kapotou před zadní hranou vyvedeme vodiče měřící kabeláže a přístroj napojíme skrz lehce pootevřené okno. Závada se nechá vyvolat zřídka a jen za jízdy.
První prudký rozjezd (230/5)
Při prvním prudkém rozjezdu byl vidět na primáru zapalování (modrý signál"6"=napojený přímo na svorce č. 1 na zapalovací cívce a oranžový signál"3"=napojený na výstupu ŘJ pin č.19 - kvůli kontrole na zvýšený odpor zúženým evt. průřezem vodiče) i na sekundáru zapalování -tedy vysokém napětí (červený signál"2" = kV) jeden dvojzápal sojený s jemným kucknutím motoru do sání.
Zelený signál "5" vačkového hřídele a žlutý signál "4" napájení zapalovací cívky nejeví sebemenší stopy poruch.
Citelné trhnutí vozidla (230/6)
Při prvním chaotickém přeřazení převodu na nižší rychlostní stupeň a citelném trhnutí vozidlem jsme záznam do paměti osciloskopu zastavili a pak bylo již vidět vše jak na dlani.
Signály zapalování vypadly teprve v důsledku jiné chyby (nebyly tedy primární příčinou), totiž vysazení signálu snímače otáček klikového hřídele (kanál č.1 hnědý signál zcela nahoře). U tohoto signálu můžeme již z průběhu linie napětí definovat, že se jedná o zkrat na vlastní napájecí napětí Hallovy sondy buď po cestě ve vedení, nebo přímo v samotné Hallově sondě. Řekli bychom spíše v kabeláži, protože při přejíždění nerovností, kdy je vůz v pohybu a motor se na silentblocích pohybuje, se objevuje chyba takřka na každý pátý pokus.
Na volnoběh se závada neobjevovala (230/7)
Po zastavení při chodu motoru na volnoběh se závada již neobjevovala. V linii 0V, tedy na spodní hraně bylo vidět zarušenou linii signálu typickou pro poruchy izolace zkratem na plus. Hodnota napětí 0V mezi čtyřmi výkmity i mezi skupinami výkmitů neležela klidně v rovině linie 0V, jak by měla, ale zvedala se nad tuto linii. Jen listováním v paměti přístroje několik sekund zpět do zátěže motoru bylo možné nalistovat defektní průběh sporadicky se vyskytující se závady tvrdého zkratu na 5V.
Závada na snímači polohy a otáček klikového hřídele (230/8)
Závada na snímači polohy a otáček klikového hřídele (červený signál) ovlivňovala rozhodování o době zápalu. Řídící jednotka se podle toho jak ukazoval Hallův snímač otáček rozhodovala pálit i v nesprávný čas. Řídící jednotka převodovky řadila i podle informací z motoru, ze kterých nemohla být moudrá...
Komentáře (1)
Ještě musím pospat detail, jak jsme s opravnou vyřešili otázku, zda se závada nachází přímo na snímači otáček nebo na jeho vodičích. Závada nebyla na demontovaném dílu z vozidla identifikovatelná
Jelikož se závada vyskytovala pouze, nebo převážně za studena, poradil jsem mechanikovi aby vymontovaný snímač uložil na chvíli do lednice, a po jeho ochlazení napojil ohmmetr na kladný vodič (napájení) a na signální vodič (Hall), a při úderech tělesem snímače o např. o stůl (jako když hovoříte s manželkou:-))))) pozoroval, zda dojde ke snížení odporu mezi těmito dvěma kontakty. Tedy přesně zkouška, která odpovídá teorii vydedukované z naměřených obrázků, kde jsme se vyjádřili k možnému zkratu na napájecí vedení
Mechanik tuto metodu použil a skutečně se potvrdil zkrat mezi napojenými vodiči Hallovy sondy. Odpor se na schlazeném senzoru i při menších úderech měnil o více cca 70%. Tomu odpovídá i skutečnost z měření na vozidle
Nakonec musel být snímač vyměněn, protože bylo jeho vedení porušeno v patce kam se nelze nedestruktivní metodou dostat, aby se zkrat opravil.
Se čtyřtaktním pozdravem
Webjoker