0 Oblíbené příspěvky
0 Mé příspěvky
+0

Diagnostický případ

Opravené vozidlo
Fleischhans
Fleischhans
Jazyk případu:

Mitsubishi Space Star s vysokou spotřebou

13.10.2004 1 5963x

Informace o vozidle

VIN:
Výrobce: Mitsubishi
Model: Space Star
Rok výroby: 1999
Kód motoru: 1,3
Typ motoru: 4G13
Výkon (kW): 0 kW
Převodovka: Manuální
Palivo: Benzín
Najeto: 0 km
  • paměť závad nečtena
  • nelze se spojit / asi chyba auta
  • během jízdy
  • [0]
  • trvalá závada
  • sporadická závada

Závěr

VOZIDLO JSEM NEOPRAVOVAL

Popis/postup:

Po několika návštěvách smluvních opraven Mitsubishi, kde si majitel vozidla stěžoval na vysokou spotřebu a po studeném startu na první rozjezd s cukáním, se stav nezlepšil. Smluvní opravny nezjistili kromě odchylky nastavení krokomotoru pro nastavení volnoběžných otáček žádnou závadu. Při našem napojení na osciloskop bylo však zjištěno, že jak zapalovací napětí, tak i napětí při hoření dosahuje nadprůměrně vysokých hodnot.



V detailech s obrázky si můžete prohlédnout příčinu vysoké spotřeby, která byla přes vlastní diagnostiku nezjistitelná.



Chybový kód (text):

0= žádné závady v paměti



Oprava:

Výměna palce v rozdělovači.



Závěr:

Smluvní opravny vesměs nepracují s testovacími přístroji vybavenými osciloskopem. Jejich první ohledání končilo podle majitele konstatováním, že řídící jednotka nehlásí žádné závady, a že vůz celý kontrolovali. V tomto případě jim byla divná jen odchylka kroků motoru pro nastavení volnoběžných otáček od standardní předepsané hodnoty, která prý s problémem nemá co dělat.



Obrázky, fotografie a soubory

Dvě svíčky jevily známky koroze (322/1)

Po vyjmutí předepsaných svíček byla na dvou svíčkách vidět známka koroze. To však nemělo vliv na jejich výkon.

Rovnoměrnost chodu neovlivněna (322/2)

Dvě zkorodované svíčky se v rovnoměrnosti chodu jako příčina úbytku výkonu neprojevily. Všechny válce jsou v normě (-+ 20=OK)

Osciloskop zapalování (322/3)

V porovnání zapalovacího a přeskokového napětí má tento Space Star obě hodnoty dosti vysoké. Na válci č. 4 je vidět sice vysoké napětí v průběhu hoření, ale to je patrně vlivem uvolnění pedálu akcelerace v kulminaci maximálních otáček při akceleraci. U ostatních válců se napětí pohybuje od 2 do 3kV, což je poměrně hodně. Očekávaná hodnota napětí při hoření u civilních sérových nezávodních motorů je okolo 1kV.

Doba hoření je u všech válců jednoznačně pod minimem (322/4)

Při akceleraci je nejlépe zjistitelné, na jakou hodnotu se dokáže zkrátit doba hoření jiskry. Testy ukázaly, že na všech svíčkách bez rozdílu se napětí dostává až o 50% pod kritickou dobu hoření.

Doby hoření jsou kritické na všech válcích (322/5)

Doba hoření na jiném válci je stejně kritická jako předchozí.

Víčko rozdělovače (322/6)

Ve víčku rozdělovače jsme nalezli zoxidované sběrače kontaktů

Palec rozdělovače je příčinou defektu (322/7)

Takto vyjiskřený materiál palce rozdělovače je příčinou vysoké spotřeby. Žádnou opravnu nenapadlo zjišťovat osciloskopem zapalování parametry hoření. Je to paušálně ostuda pro všechny autoopravny, že nepoužívají dříve neodmyslitelné nástroje - osciloskop zapalování.

Komentáře (1)

Jiří Čech
( 1 ) 16.10.2004 | 13:15:25

Zapalovací soustava je vždy první věcí, na kterou by se měl mechanik podívat. Neznám rozdělovač, jehož víčko a palec by byl po určitých kilometrech v pořádku. Když už nic jiného, tak se tyto díly včetně VN kabelů mění po cca 60 - 80 000 km. Zase tolik peněz to nestojí, ale mám větší jistotu bezvadné funkce. Platí to jak pro staré škodovky, tak moderní vozy, které jsou rozdělovačem vybaveny. Materiály jsou prakticky totožné a jiskra je také de facto stejná.

+0