Program SuperVAG a VCDS a rychlé zjišťování závad na VW koncernových vozech s příkladem měření motoru 1,9 TDi.
Program VAG COM umí kromě jiných funkcí i záznam do paměti. Ten je mocným nástrojem v honbě za závadami na vozidle. Umění používat jej a pár tipů k měření z praxe ušetří čas a starosti každému mechanikovi který chce být v obraze.
Důvod používání nahrávání do LOGu s programy SuPERVAG a VCDS:
Vznětový motor potřebuje pro svůj bezvadný chod v každém okamžiku správné hodnoty. Sledování několika hodnot z několika kanálů není za jízdy možné ani zapamatovatelné. Kromě toho se v dynamických režimech nechá rozpoznat spousta závad, o kterých zde postupně napíšeme více.
Postup při získávání dat pomocí SuperVAG a VCDS:
Po navázání komunikace s řídící jednotkou motoru si zvolíme kanály, ve kterých budeme měřit. Pro běžnou a první zkoušku výkonu motoru 1,9 TDi volíme kanály např. 003, 008 a 011.
Kanál 003 obsahuje informace o:
otáčkách; průtoku vzduchu specifikovanému k AGR; průtoku vzduchu aktuálním; střídě pro regulaci elektromagnetického ventilu zpětného vedení spalin (AGR).
K tomu je zapotřebí říci:
Hodnota vzduchu je zde uvedena jako specifikovaná ve vztahu k AGR ventilu a znamená, že na grafu v oblasti pod touto linií (tedy když motor nasává při částečné zátěži tolik a tolik vzduchu) je oblast, kde řídící jednotka může aktivovat systém zpětného vedení spalin. To, že to je hodnota požadovaná řídící jednotkou ve všech režimech je hluboká, leč poměrně častá mýlka.
Nenacházejí-li se hodnoty v požadovaném pásmu, je potřeba mít na paměti následující schéma hledání závady:
1. Průtok je skutečně přílš malý
Pakliže měřič množství nasávaného vzduchu nelže, může být příčina v nízkém výkonu turbodmychadla (všechny možné příčiny od defektního turbodmychadla až po nefunkční ovládací elektropneumatický měnič ovládacího tlaku apod.), v netěsném anebo nefunkčním AGR ventilu (AGR ventil je pootevřen a tlak ve výfuku zapříčiňuje přepouštění spalin do sání, přičemž motor při plné zátěži nejede a silně kouří), v profucích odvětrání klikové skříně ( k eliminaci odpojte na zkoušku hadici odvětrání klikové skříně od sacího potrubí a nechte ji foukat do atmosféry), v přicpaném filtru vzduchu (diesel potřebuje mnoho vzduchu), v přicpaném výfuku (tlak je k dispozici a průtok je přesto omezený).
2. Průtok je v pořádku ale měřič proměřuje
Zda průtokoměr nasávaného vzduchu lže, zjistíme tím, že jej měříme ve dvou pásmech. Ve volnoběhu a v zatížení v uvedených pásmech 2500, 3000, 2500 a 4000 ot/min. Nedosáhne-li vzduch ani v jednom momentě při zátěži ani ve volných akceleracích maxima (máme odpojen přívod k filtru - motor nasává vzduch volně - nefiltrovaný, máme odpojen AGR Ventil a předtím jsme se podívali demontážní metodou zda je skutečně zavřený, odpojena hadice odvětrání klikové skříně, volný výfuk). Nejlépe je však mít k dispozici měřič odzkoušený a zkusmo jej vyměnit na zkoušku.
Nahrávání do souboru LOG
Program VAG COM obsahuje v bloku naměřených hodnot tzv. LOG. Jeho spuštěním se objeví v na dolním řádku obrazovky jméno souboru, které lze libovolně přepsat na požadovaný název. Když budeme měřit např. vůz pana Joudy, pak si zde můžeme namísto předvoleného např. LOG-01-003-008-011.CSV napsat "JoudaOrig.csv", což nám po čase napoví, že tento soubor s testovanými hodnotami pochází z vozu pana Joudy, a že to byl originální stav.
Tvar souboru "LOG-01-003-008-011.CSV" nebo chcete-li již "JoudaOrig.CSV"
Soubor CSV se nechá otevřít v programu Microsoft Excel, nebo v jiném tabulkovém editoru. Pro zvládání potíží, které mohou nastat při otvření souboru bychom Vám dali pár typů:
Pakliž se soubor neroztřídí na přehlené sloupce a bude vypadat takto:
Thursday,04,September,2003,16:11:49 038 906 019 KE ,,G000SG 4898, ,Group A:,'003,,,,Group B:,'008,,,,Group C:,'011 ,,otáčky,Vzduch/zdvih,Vzduch/zdvih,Poměr sepnutí,,otáčky,Vstřik.množství,Vstřik.množství,Vstřik.množství,,otáčky,(bez jednotek),(bez jednotek),Poměr sepnutí ,TIME,,,,,TIME,,,,,TIME,,,, MARKER,STAMP, /min, mg/R, mg/R, %,STAMP, /min, mg/R, mg/R, mg/R,STAMP, /min,,, % ,0.32,819,250.0,245.0,60.2,0.66,840,0.0,30.5,20.9,0.00,840,1044.0,984.0,19.9
,1.32,819,250.0,245.0,60.2,1.64,840,0.0,30.5,20.9,0.98,819,1044.0,984.0,19.9
,2.30,819,250.0,249.9,60.6,2.64,819,0.0,30.5,20.9,1.98,819,1044.0,984.0,19.9
Pak vězte, že je něco špatně nastaveno a sice ve vašem počítači. Excel nebo jiný tabulkový editor nerozpoznal oddělovače sloupců a proto "nasmolil" vše do prvního sloupce tabulky.
Nastavení Excelu nebo Vašeho počítače pro správné třídění sloupců z VAG COMu do Excelu.
Jelikož VAG COM rovná do LOGu sloupce s dělítkem v podobě desetinné čárky, musíte toto oznámit Vašemu počítači. Dělá se to v ovládacích panelech v tzv. "Místním a jazykovém nastavení".
Tam je potřeba v řádku "Oddělovač seznamu" napsat tedy tu desetinnou čárku (obvykle tam bývá středník). A je to. Nevyznáte-li se v nastavení, řekněte kamarádovi, který pracuje s počítačem v zaměstnání, a ten Vám to ovládacích panelech navždycky nastaví. Pak už nic nebrání tomu, poklepat na soubor CSV a už Vám naskočí tabukla pěkně se sloupci jak má být, a vše je roztříděno do úhledných sloupců. Tak se dá rychle vytvořit tabulka.
Jak z tabulky vytvořit graf se podívejte na video zde pod záložkou "Soubory"..
Výstupy z programů SuperVAG a VCDS Logů jsou soubory "csv", které se nechají zpracovat v programu Excel do grafické podoby. Jak, to ukazuje toto krátké video...
Krátký popis k videu: V programech SuperVAG (HR Carsoft) a VCDS (Ross-Tech) a s ručním "minipřístrojem" Diag4t lze nahrávat aktuální hodnoty do tzv. LOGu (to se při nahrávání spustí funkce "ukládat v intervalech do paměti počítače"), který se nechá dále zpracovat do velmi příjemné dále zpracovatelné grafiky v programu Excel.
Po otevření souboru v programu Excel je vidět hodnoty ve sloupcích. Označíme-li spolu se záhlavím celý sloupec hodnot, který jsme nahráli např. při jízdě (buď označujeme oblast buněk tabulky myší se stlačeným levým tlačítkem, nebo stiskneme tlačítko "Shift" a pomocí šipek označujeme z výchozího levého rohu oblasti tabulky doprava a dolů. Aby klikání šipkou směrem dolů o dlouhých záznamů netrvalo příliš dlouho, můžeme po označení sloupců našíř označit jen pár buněk na výšku a poté stiskněte spolu se stisknutým tlačítkem klávesu "End" a hned potom klávesu "šipka dolů". Tím dosáhnete, že se označí vertikálně všechny obsazené buňky až do konce tabulky.
Při tomto výběru pak vyberete příkaz "vložit" a zvolíte symbol "graf". Dlouhé záznamy je dobré pro vyhodnocování rozšířit v listu tabulky tak, jak je vidět ve videu...
Doufáme že Vám tento návod pomůže pracovat se záznamy brzo rutinně a rychle...
Při vlastním testu měřiče množství nasávaného vzduchu je zapotřebí najet z otáček cca 1500/min při plně sešlápmutém pedálu akcelerace až do otáček 4000/min., přičemž nahráním těchto hodnot do souboru LOG získáme hodnoty snímače vzduchu, které porovnáme podle pro motory 1,9 TDi všeobecně platných a přesných regulí.
Pásma pro kontrolu měřiče množství vzduchu (platí pro všechna 1,9 TDi)
Při plné zátěži zaznamenáme škálu naměřených hodnot od 2000 až do 4000 ot/min. Hodnoty z měřiče se musí při plně sešlápnutém pedálu akcelerace u všech motorů pohybovat v oblastech:
2500ot/min. - od 1020 mg/R do 1100 mg/R
3000ot/min. - od 1005 mg/R do 1090 mg/R
3500ot/min. - od 970 mg/R do 1050 mg/R
4000ot/min. - od 940 mg/R do 1040 mg/R
Na obrázku vidíte celkem standardní situaci, jak vypadá unavený měřič množství nasávaného vzduchu. Takto vypadá většina 1,9 TDi vozidel po ca 50.000 km při testovací jízdě. Hodnoty nedosahují hodnot uvedených v grafu.
POZOR !!!
Kanál 003 obsahuje informace o:
otáčkách;
průtoku vzduchu specifikovanému k AGR;
průtoku vzduchu aktuálním;
střídě pro regulaci elektromagnetického ventilu zpětného vedení spalin (AGR).
K tomu je zapotřebí říci:
Hodnota vzduchu je zde uvedena jako specifikovaná ve vztahu k AGR ventilu a znamená, že na grafu v oblasti pod touto linií (tedy když motor nasává při částečné zátěži tolik a tolik vzduchu) je oblast, kde řídící jednotka může aktivovat systém zpětného vedení spalin. To, že na druhém místě v kanále 3 je hodnota požadovaná řídící jednotkou ve všech režimech je hluboká, leč poměrně častá mýlka!!! Při plném výkonu musí aktuální hodnota nasávaného vzduchu hodně přesahovat tuto linii (viz graf).
Komentáře (8)
Prosím o radu ,co dělám špatně,přesto že jsem v mistním nastavení do oddělovače
seznamu vepsal čárku ,excel mi data z logu smolí do jednoho sloupce.Děkuji za pomoc
Použijte program CSVconv, jedná se o convertor z formátu CSV na XLS , který bude čitelnější pro Váš program Excel. Program je součástí programu VAG-COM
Toto je odpověď na komentář ( 1 )Video, jak se vytváří názorný a přehledný graf z LOG-souboru z koncovkou csv získávaných při zkušebních jízdách z programů SuperVAG a VCDS.
Pod "SOUBORY" klikněte prosím na symbol videa, link na video v komentářích zatím nefunguje správně, musíme to opravit.
Toto je odpověď na komentář ( 3 )Ještě jedna prosba o hlášení možných problémů s formátem videa, zda se na některém z prohlížečů vyskytne chyba nebo není video vidět apod. abyste spolu s chybou nahlásili jaký typ a verzi prohlížeče máte.
Za pochopení děkujeme
FCD team
Dobry den Excel mi porad logy z Vcds porad hází k jedné straně a nevím co z tím u Win10 a video mi nejde otevřít prosím o radu děkuji Lukáš
Toto je odpověď na komentář ( 4 )Dobrý den. Nejprve otevřete program Excel a zvolte "Otevřít soubor". Poté najděte ten csv soubor (vpravo dole v okně pro vyhledávání musíte mít povoleno hledat všechny soubory, nejenom Excel, jinak to neuvidíte). Otevřete tento csv soubor přes ten Excel a objeví se vám formulář pro konfiguraci csv dat, prvně zvolte "dělící znak" a v druhém kroku "středník", pak by to mělo ukázat hezkou tabulku.
Toto je odpověď na komentář ( 5 )Dekuji za nápovědu. Koukám ze se budu muset ještě naučit pracovat z Excelem.
Toto je odpověď na komentář ( 6 )Dobře odpoledne mohu se opět optat jestli je už možné někde stáhnout Desatero děkuji Lukáš
Toto je odpověď na komentář ( 6 )