
Každá zima přináší nemálu automobilistů mnoho úskalí. Mezi první přichází vedle zimního obutí i snížená kapacita akumulátoru pro zimní start. Váš autoservis však nemusí čekat, až budou zákazníci telefonovat za prvních ranních mrazů, ale mohou být na slabý akumulátor upozorněni spolehlivě již napodzim. Udělejte si u zákazníků dobré renomé Vaším profesionálním přístupem k výměně autobaterie...
Jak to většinou chodí...
Znáte to, ve spěchu při odjezdu z horského pobytu na horách zjistíte, že Váš akumulátor dosloužil. Na tuto Vaší nouzi čekají lokální prodejci, kteří Vám nabídnou "nejlevnější" baterii. Pasuje do auta? Pasuje, tak co, šup sem s ní... Ale je to skutečně dobrý obchod?
Výběr akumulátorů nebudeme komentovat. Levné repliky akumulátorů z Číny mají nekvalitní i nosnou mřížku (ta je základem pro správnou funkci a dostetčnou startovací rezervu každého akumulátoru) a tak může dosloužit dokonce už za 1/5 životnosti kvalitního akumulátoru. Suma sumárum může být takový akumulátor "drahým šuntem", který Vás zachrání jen teď, na horách v nouzi.. Za pár měsíců to ale může být ve starých kolejích a dokonce může být i hůře.
Testujte akumulátor výhradně ve vozidle, tak jak je namontován!
Většinou jen takto přijdete na kloub tomu, co Vaši baterii pomalu ale jistě dlouhodobě ničí. Odborný servis, který je dobře informován Vám dovede dobře poradit, co neudělat špatně. A neplatí zde jenom, čím dražší a výkoněkjší akumulátor, tím lepší!
Obr.1: Multifunkční tester akumulátorů vybavený tiskárnou bývá k dostání všude, kde jenabízena diagnostika. POkud ho již máte a práší se Vám na něj ve skříni, oprašte ho a podořte svůj obrat daleko před zimou! On je totiž schopen za několik málo sekund zjistit, jak na tom nejen akumulátor, ale i kostry, startér a dokonce i systém dobíjení!
Když už zjistíte vadný nebo opotřebený akumulátor, je vždy potřeba prověřit a lokalizovat problémy, které k předčasně opotřebenému nebo vadnému akumulátoru vedou. Nezřídka majitel po koupě nové baterie zjistí, že má znovu problémy s akumulátorem (viz diagnostický případ: http://www.fcd.eu/story.aspx?id=4875 . Jak je z případu vidět, je mnohdy příčina v předčasně opotřebeném akumulátoru jinde než v něm samém. Namátkově lze jmenovat nekvalitní kostry startéru, špatné ukostření motoru s karoserií, příliš vysoký samovybíjecí proud za klidu vozidla apod.
Obr.2: Výtisk pro zákazníka utvrzuje nekompromisní realitu a určí poměrně přesně odhadovanou životnost a to i tehdy, pokud není akumulátor předepsaně dobitý. Malý, ale inteligentní tester dokáže otestovat se stejným výsledkem i akumulátor částečně vybitý. Ukáže například jeho předepsanou a skutečně změřenou kapacitu, napětí na svorkách, vnitřní odpor baterie a odhadnutou zbytkovou životnost. To vše za pár sekund po napojení na svorky akumulátoru.
Kromě testu samotného akumulátoru zvládají takové testery ještě test koster, správného dobíjení a test startéru, vše s výtiskem průkazného výsledku pro zákazníka.
Podívejte se s námi na pár tipů, které nejsou k zahození při prodeji akumulátoru zákazníkovi, protože se vyvarujete pozdějších reklamací na Vaši službu. (Viz záložka "Obrázky a soubory")
Mnoho vozidel pracuje v současné době s tzv. "BEM", to je s "managementem energie akumulátoru" (Baterry Energy Management). Pokud se ve vozidle nachází levná nahrážka kvalitního startovacího akumulátoru, může akumulátor dobíjecí systém velmi rychle zničit. Je to tím, že inteligentní dobíjení zásobuje autobaterii energií dle naplánovaně spočítaných algoritmů, které nemusí být pro "rychle a levně" koupenou baterii vhodné.
.. až takhle bychom to asi formulovat neměli, protože jsme technici, ale v principu to pravda je. Pokud bude akumulátor díky nekvalitní mřížce ztrácet schopnost jímat a udržet dostatečné množství akumulované energie, bude dobíjení nuceno toto dohánět. A čím jiným, než zvýšeným dobíjecím proudem. Zelená linie nám ukazuje, jak bychom se měli rozhodovat nad nabídkami levných náhražek a kvalitních atestovaných akumulátorů s jasným původem a deklarovanou technologií. Můžeme tím ušetřit na léta moc peněz a starostí, a to nehovoříme jen o rozdílu cen akumulátorů samotných, ale o nákladech skrytých, které mohou být až 5-ti násobkem ceny za kvalitní akumulátor. Na značce přitom až tak nezáleží, je potřeba sledovat testy akumulátorů na internetu, kde jsou jednotlivé značky a typy renomovanými zkušebnami porovnávány hned v několika parametrech.
V porovnání dvou akumulátorů stejných parametrů je v testu pulzní zátěže na "levném" akumulátoru (dole) vidět propad hodnoty zátěžového proudu, zatímco kvalitní akumulátor drží hodnotu použitelného proudu na původní, relativně vysoké úrovni. Při testování je akumulátor zatěžován referenčním frekvenčním proudem, který na osciloskopu ukáže, zda akumulátor pochází z "dobré rodiny". Ztráty u vysokých proudů ve vozidle s použitím zátěže ze startéru jsou tyto poklesy graficky velmi podobné, avšak hodnoty nejméně 100-násobně vyšší.
Zde je vidět stejný záznam avšak celý průběh testu, kdy levný akumulátor končí test se sníženým napětím. Pokud by start trval déle, je akumulátor přetěžována následně intenzivnmě dobíjen jen proto, protože na jeho svorkách kvůli jeho špatné kontrukci nadměrně pokleslo napětí. Grafika spodního "levného" akumulátoru naznačuje, že akumulátor bude jevit známky opotřebení v mnohonásobně kratším čase než akumulátor kvalitní (nahoře).
Tato grafika ukazuje, že nesprávným dobíjením se životnost akumulátoru zkracuje o 1/2 až o 2/3 plánované životnosti. Pokud však bude vlivem častého intenzívního dobíjení vlivem nadměrných poklesů kapacity baterie četnost dobíjení zvýšena, bude životnost nesprávně voleného nebo "levného" akumulátoru u moderního vozidla kratší až 5x. (Pozn. slovo "levné" zde nahrazuje pojem nekvalitní produkt levného dodavatele, nebo neznámé provenience čio dokonce plagiát).
Perfektní start po montáži nového, i kvalitního akumulátoru vžene do tváří prodejce baterií i majitele vozidla úsměv, ale může se tak stát jen na chvíli. Pokud se nový majitel Vámi prodané baterie objeví za pár týdnů či měsíců s brunátně červeným obličejem a záručním listem v ruce, bude už pozdě. Díky nekvalitní kostře (hnědá linie) klesá napetí na startéru na hodnotu 4 Volt, zatímco vznětový motor může (ale nemusí) naskočit téměř vzorově. Avšak díky této nekvalitní kostře se nová baterie zničí v řádu týdnů až měsíců. Pokud se nepřesvědčíte o bezvadném stavu elektrické soustavy čeká Vás trpká cesta opakovanými reklamacemi.
I když dodržíte všechny pokyny a doporučení na typ a značku baterie a instalujete ji do vozidla bez kontroly elektroinstalace, koster, startéru a systému dobíjení, může akumulátor utrpět škody nebo se v takovém vozidle dramaticky zkrátí jeho životnost.
Každý z těchto malých "velkých" přístrojů má podobný výstup. Zcela nahoře je hodnocení, GOOD znamená, že je akumulátor ještě v pořádku, REPLACE je doporučení na jeho výměnu, protože v zimě neposkytne očekávanou službu. V detailech je pak možné přečíst přesné údaje o výsledku testu. Zd eje to výsledek otestování akumulátoru samotného:
Jmenovitá/předepsaná kapacita: 410 CCA
Skutečně naměřená kapacita: 373 CCA
Napětí na svorkách v době testu: 12,43 V
Vnitřní odpor akumulátoru: 7,22 mOhm
Odhadovaná zbytková životnost: 87%
Otestovat akumulátor, zátěžové kostry karoserie a motoru, startér a systém dobíjení alternátoru je otázkou necelých 3 minut a můžete to dělat zadarmo. Přesvědčit pak majitele vozidla k rozhodnutí pořídit nový akumulátor je už těžší, ale my Vám poradíme jak na to:
Je potřeba zákazníkovi odevzdat výtisk z testování, a při vysvětlování jednotlivých výsledků pohovořit o důležitosti výběru správného akumulátoru, aby věděl, nejen co všechno jste za těch pár sekund o jeho vozidle dozvěděl, ale že právě Vy mu poskytujete ten nejlepší výběr, protože o akumulátorech již něco víte. To má velkou váhu a pokud to má zákazník před očima, určitě se bude rozhodovat o koupi akumulátoru právě u Vás. Pokud mu bude akumulátor dobře sloužit, bude jeho další koupě akumulátoru spojena právě s Vámi.
Třešničkou na dortu jsou pak další noví zákazníci, kterým se tento spokojený zákazník o Vaší profesionalitě zmínil. Tedy jak vidíte, není všechno o nejnižší ceně, která většinou ani nejnižší cenou nebývá.
modrá = TEST BATERIE, zelená = TEST KOSTER, červená = TEST STARTÉRU, žlutá = TEST DOBÍJENÍ (bez a se zátěží).
Zdravim,stalo se mi u meho testeru (nemam presne tento, ale je to vsechno skoro stejne),ze po napojeni po sobe na tom samem aute i s tou samou baterii ukazoval neco jineho.Stalo se mi to vicekrat.Muzete mi k tomu neco rici? ;-)
Anonym
(1)
Bohužel toto se stává uživatelům často a naše rada zní, dodržovat návod k použití!
Tam totiž stojí:
1) Je-li testován akumulátor bezprostředně po jízdě, kdy byl dobíjen alternátorem, je třeba akumulátor nechat stabilizovat. Buď jej testujte po delší době odstavení vozidla, nebo vypněte motor a zapněte na ca 1 minutu rozsvícená světla. Toto je nutné pro odstranění tzv. "povrchového napětí", které se na deskách vytváří a pak zkresluje výsledky. Opakováním testu mohou být rozdílné výsledky v analýze kondice akumulátoru.
2) Pokud měříte prostřednictvím kontaktních bodů u železných svorek může být měření díky vzniklému elektročlánku zkresleno. Pokud se na kontaktních bodech nachází oxidace, pak tato rovněž vede k rozdílným výsledkům z opakovaných měření.
Pokud byste přes dodržení všech v návodu zmiňovaných doporučení opakovanými měřeními zjistil, že jsou výsledky rozdílné (prosím vyzkoušejte na vícero akumulátorů), obraťte se na dodavatele Vašeho zařízení s reklamací, protože by k diametrálně rozdílným výsledkům nemělo docházet. Pokud však jednou vyjde stav akumulátoru OK a podruhé REPLACE (vyměnit), pak je možné, že se jeho životnost indikuje v blízkosti 45%. Tam je totiž rozhodovací práh, kdy se objeví jedno či druhé hlášení (OK/REPLACE).
Doufám že jsem problematiku dostatečně osvětlil.
Libor Fleischhans
(2)
ja som pred nedávnom u Vás zakúpil tester autobaterii a nie som spokojný s výsledkami testu zatial odtestoval som asi 15ks baterii z toho 4ks sa spravali na autach ze su KO co mi tester aj potvrdil.Pri testovani 16ks baterie ktorá bola nabita a 5dni odložena na dielni,výsledok testu 80% životnosti.po montáži baterie do auta a jednom starte výsledok testu 5% životnosti-auto nejde štarter netoči.po opetovnom nabiti sa vysledky opakujú.nejak som tomu nevenovel pozornosť veď žiadny pristroj neni 100% a za malo penazi malo muziky,tak som zobral bateriu na tester "lepší-drakší"od bosch BAT121 , vysledok 85% životnosti.Išiel som ešte za kamaratom do znackoveho servisu, vysledok bezzaťažového testu 80% životnosti.
Dneska sa mi stalo,že pri merani inej baterii tester ukazoval životnosť 70% a auto s nou nejde naštartovať.
Keby sa mam spoliehat na vysledky testu tak by som mal hladat zavadu niekde inde a to by som asi prisiel o vela ćasu a penazi...
Marek B
(3)
Dobrý den, pokud máte různé výsledky s akumulátorem mimo vozidlo (80%) a ve vozidle (5%) a vozidlo přitom nejde nastartovat, pak budete muset problém hledat někde jinde, ne v testeru. Akumulátor asi bude mít opravdu mezi 80% a 85%, ale pokud pak vozidlo nejde nastartovat a tester Vám ukáže 5% životnosti, pak by to chtělo pro posouzení vidět záznam proudu a napětí osciloskopem a ne jen konstatovat, že je tester nevěrohodný. Podobné výsledky mívám někdy také, ale většinou potom najdu příčinu někde jinde, například po očištění kontaktů je výsledek zase jiný a už konstantní. Někdy odhalím zase závadu ve startéru.
Při takovýchto zjištěních je dobré vědět, proč se výsledek nepovedl nebo vypadá nevěrohodně a je to dobré doložit měřením, co vlastně přístroj změřil. Pokud chci posoudit zda přístroj měří věrohodně nebo ne, musím při měření měřit ne na kontaktech akumulátoru, ale na přímo na krokosvorkách testeru baterie!! Tam totiž zjistím, zda mají krokosvorky 100% kontakt a že nesedí na zoxidovaných ploškách.
Provedl jste některý z těchto měření tak jak jsem je popisoval zde? Pokud ano, pošlete mi prosím výsledky. Pokud bude reklamace oprávněná, postavíme se k tomu čelem.
P.S.: Dodám ještě, že tester s tiskárnou obsahuje test koster. Provedl jste tento test také?
Děkuji předem za odezvu.
S pozdravem L.Fleischhans
Libor Fleischhans
(4)
merana bateria je stara cca 5rokov,vzdy som meral priamo na ocistenych kontaktoch baterie.na aute problem neni po vlozeni INEJ baterie ktora ma po teste 43% auto bez problemou naśtartuje 4x za sebou,po opetovnom vloženi pôvodnej bateri
e auto nastartuje 1x a bateria je KO,pričom tester ukazal pred štartom 80% životnosti,to znamena že bateria ma sice 5 rokov,ale tester vyhodnotil 80% životnosti,keby som mu dôveroval tak by som hladal zavadu niekde inde. Bohužial nevlastnim zaťažovy tester,ale myslim si,že ten by odhalil zlu bateriu . po vlozeni novej baterie auto jazdi bez problemou už 4 tyžne.
Marek B
(5)
"merana bateria je stara cca 5rokov,vzdy som meral priamo na ocistenych kontaktoch baterie.na aute problem neni po vlozen..."
No vidíte, když to takto popíšete pak je to hned lepší informace. Dovedu si představit, že tester, který testuje baterii malým pulzním proudem, neodhalí takový defekt baterie, který se projeví až jejím velkým (startovacím) zatížením, kdy může dojít k doteku pokřivených desek a ke ztrátě napětí (jeden článek je např. zkratovaný je v momentu startu).
Nejde o závadu testeru, ale jde o nesprávný postup při zkoušce. Pokud si zákazník stěžuje na špatné starty, nestačí jen udělat test akumulátoru (je to i popsáno v návodu k použití a zde v tomto článku také).
Tester s tiskárnou obsahuje kromě dalších testů ještě jeden test, který se provádí při startu a ten by tento nedostatek odhalil. Ten jste ale asi neprovedl. Jinak lze tento test provést jak jsem zde nahoře již popsal, a to s osciloskopem a se snímáním napětí na svorkách akumulátoru a startovacího proudu. Na takovém záznamu byste viděl všechno, jako je to uvedeno na příkladu BMW s uvolněným kostřícím páskem motor/karoserie.
Jinak děkuji za hodnotný komentář, který vedl nakonec k objasnění zatím stále ještě domnělého ale nepotvrzeného defektu přístroje.
Zdraví LF
Libor Fleischhans
(6)
"No vidíte, když to takto popíšete pak je to hned lepší informace. Dovedu si představit, že tester, který testuje baterii..."
Ja netvrdim,že je zly tester,ako som už pisal baterku som zobral na tester BAT121,ktory je minimalne 3xdrakši ako ten Vaš,ale vysledok testu bol podobny a to mi tvrdily že ten tester je velmi kvalitny,že zisti aj vadny članok
Nemohu zcela souhlasit s Vaším komentářem. Pokud oba akumulátory zatížíte stejně a u nekvalitního nedojde k předčasnému "kolapsu", je odběr energie z obou akumulátorů shodný a je tedy i shodná potřeba doplnění energie do obou akumulátorů na stav plné kapacity. Není tedy potřeba dobíjet levný akumulátor větším množstvím energie a tím zvyšovat spotřebu. Pokud při testu došlo u levného akumulátoru k vyššímu poklesu napětí při zátěži, je to způsobeno menší skutečnou kapacitou akumulátoru a jeho hlubším vybíjením. Pro příklad, je běžné vydávat baterii o kapacitě 36Ah za baterii s kapacitou 44Ah s výhodnou cenu. Jediným případem, kdy by teoreticky levný akumulátor zvyšoval spotřebu, je situace kdy bude mít akumulátor vysoké samovybíjení. To je ale situace "antimonových" akumulátorů, jejichž výroba je dražší než vápníkových, tedy skutečně spíše teoretická situace. Navíc rozdíly budou minimální. Ale jinak s Vašimi závěry souhlasím a jako prodejce akumulátorů jsem velice rád, že se někdo seriózně zabývá situací na trhu s akumulátory.
Jiří Gabriel
project-autoaku@kt.gin.cz
Stáhnout soubor: Levná autobaterie "jde do kolen"
(8)
Souhlasím s Vámi. U tohoto obrázku je však komentář zaměřen na pokles ("do kolen..."), nikoliv na spotřebu, ta je zmíněna u obrázku č.2: cituji: "Pokud bude akumulátor díky nekvalitní mřížce ztrácet schopnost jímat a udržet dostatečné množství akumulované energie, bude dobíjení nuceno toto dohánět. A čím jiným, než zvýšeným dobíjecím proudem." ...tedy přesně co zde popisujete Vy - kapacita a schopnost se nevybíjet rychle.
K tomuto obrázku jen podotýkám, že algoritmy popisovaného BEM se chovají dle do systému naprogramovaného typu akumulátoru a že pokud dostanou informaci o poklesu napětí, je to pro ně popud k intenzivnímu dobíjení. Pokud bude docházet k těmto změnám častěji než by tomu tak bylo u kvalitní baterie, jakou BEM vnímá jako naprogramovanou a dle ní si dělá adaptace dobíjecích křivek, pak se životnost takové baterie zkracuje. O vlivu na spotřebu jsem se v komentáři u tohoto obrázku nezmiňoval.
Jinak uvítám, když budete chtít přispívat do FCD.eu odbornými články o akumulátorech. Pokud jste registrován, pak pod volbou "Moje schránka" můžete takové články psát. My je rádi jako příspěvek přispěvatele uveřejníme.
Děkujeme za kritické a prospěšné komentáře!
Za FCD team L.Fleischhans
Dobrý den
Zaujal mne Váš přístroj i jeho vlastnosti, ale v článku ani komentářích jsem nenarazil (nebo možná jen přelédl), jak testuje ukostření. samozřejmě to je možné provést měřením osciloskopem jako v uvedeném odkazu u BMW (díky za pěkný příklad), ale zajímal by mne princip měření tímto přístrojem.
Předem děkuji za odpověď
Daniel
(10)
Dobrý den Danieli, kostra se testuje tak, že během zkoušky v jednom z kroků Vás vyzve průvodce na displayi, abyste přehodil svorku plus z plus kontaktu na akumulátoru na kostru vozidla a tím se pak při další zátěži v následujícím kroku testuje kvalita ukostření karoserie. Test kostry je tedy jedním z více kroků celého postupu.
Děkuji za dotaz
a zdravím LF
Libor Fleischhans (11) Není to tak že začnete test s kostrou na motoru nebo karoserii a ta vás vyzve v dalším kroku do 15 vteřin přendat na kostru AKU ... aspon ja to tak dělám ?
automeda (12) Ano, je tam volba a výběr z vícero kombinací testů, jak rozsáhlý chcete dělat ten test jak samotné baterie tak baterie jako součásti vozidla v zabudovaném stavu. Je tam však i volba měřit jen samotný akumulátor, tedy jako třeba i mimo vozidlo. Ty kroky jsou takto, jak to píšete logické, už si nepamatuji přesně, jak po sobě jdou, proto jsem to asi nezodpověděl tak přesně.