0 Oblíbené příspěvky
0 Mé příspěvky
+10

Diagnostický případ

Opravené vozidlo
Libor Fleischhans
Libor Fleischhans
Jazyk případu:

Vypaluje pojistky - nesvítí panel přístrojů

11.07.2013 | aktualizováno 22.07.2013 15:47:48 17 8700x

Informace o vozidle

VIN: JMZEC13C200208674
Výrobce: Mazda
Model: MX-3
Rok výroby: 1995
Kód motoru: 1,6
Typ motoru: B6-DOHC
Výkon (kW): 79 kW
Převodovka: Manuální
Palivo: Benzín
Najeto: 180 305 km
  • paměť závad nečtena
  • nelze se spojit / asi chyba auta

Doposud provedeno bez úspěchu

Přede mnou pokus jedné opravny a majitel prozkoumával elektriku.

Závěr

VOZIDLO JSEM NEOPRAVOVAL

Opraveno výměnou 4 pojistek a lokalizací zkratu v plusové větvi napájení palivového čerpadla mezi relé palivového čerpadla a palivovým čerpadlem v místě sloupku A (viz obrázek pod záložkou "Obrázky a soubory".

Pokud se vyměnila jen jedna pojistka (pro řídící jednotku vstřikování) děly se podivné věci (krátký rozběh ventilátoru a čerpadla paliva, cvakání relátek apod.). Teprve po výměně třech přepálených pojistek a jedné opravované, se začalo řízení motoru chovat jak má a motor i po startu naskočil.

Na vozidle je nefunkční el. stahování oken (stahují jen dolů), což si chce majitel řešit sám.

Obrázky, fotografie a soubory

Mazda MX3 1995 (5675/1)



Adaptace na "levnou" pojistku (5675/2)

Originál pojistky stojí okolo 100Kč a pokud se po výměně vypálí, je to škoda. Nejdříve jedu zkoušky se žárovkou (vlastně PTC termistor) a když to funguje a žárovka svítí jen temněji, dám tam v druhém kole levnou pojistku (12Kč) té samé hodnoty jako originál. Pokud vydrží, mohu s klidem nahradit za drahý originál.

Vypálené pojistky a jedna opravovaná (5675/3)

Pokud se nevyměnily všechny 3 vypálené pojistky (červeně označené), pak se choval systém divně. Po napojení diagnostiky LAUNCH X-431 GDS se na chvíli rozeběhl ventilátor a pumpa, všude to cvakalo a nastartovat stejně nešlo. Po uvolnění klíčku zapalování pak několik sekund běžel nějaký motorek, což se po opravě neopakovalo.

Modře označená pojistka byla opravovaná letováním, musela se vyměnit.

Palivové čerpadlo - schema (5675/5)

Konečně správné schéma, i když ne opět úplně správné, protože k čerpadlu vedou dráty vcelku s barvou plusového vedené černofialová a ne jak je tady černobílá, ale jinak to sedí.

Napětí nad pojistkou a proud přepalující pojistku (5675/6)

Barvy resp.čísla kanálů kanálů:
1 = Napětí na plus straně za pojistkou
2 = Napětí na plus straně před pojistkou
8 = Proud protékající pojistkou pro řídící jednotku motoru

A = Zapnutí zapalování (poloha I.)
B = Start motoru (poloha II.)
C = Přepálení pojistky
D = Konec startu motoru
E = vypnutí zapalování

Záznam pořízený při: Zapnutí zapalování a následném čtyřsekundovém startu

Popis testu: Nahrajeme-li dynamický záznam přepálení pojistky osciloskopem, dozvíme se několik důležitých informací:

1) Zda je pojistka namáhaná již po zapnutí zapalování a pak zda se přepaluje po zapnutí zapalování nebo až při startu

2) Zda proud narůstá okamžitě (zkrat) nebo zda narůstá exponenciálně (defekt elektroniky nebo elektrického kompoenentu). Tvar křivky dokáže napovědět, zda dochází ve zkratu v cívce, v kondenzátoru či zda je příliš vysoký odběr proudu zvýšeným odběrem např. mechanicky zadírajícího se motoru.

Resumé z tohoto záznamu:
Jelikož na kanálu 8 je vidět okamžitý nárůst proudu na 90A pak pokles na 78A, je jasné že se "dobou" a "intenzitou" zatížení pojistky jedná o tvrdý zkrat ve vedení nebo v konektoru "PŘED spotřebiči", nikoliv v elektronice.
Další zajímavou informací je, že se proud prudce naroste a pojistka se přepaluje až při poloze klíčku II. - tedy při startu motoru, ne při zapnutí zapalování!

Lokalizace problému dle schématu (5675/7)

Zelená = sepnutí napájecího napětí při poloze zapalovacího klíčku "zapalování zapnuto"

Červená = sepnutí napájecího napětí při poloze zapalovacího klíčku "START"

V zeleně označených obvodech (B) závada být nemůže (po jejich aktivaci teče vodiči jen minimální proud.

V obvodu lambdasondy (zcela vlevo spínané také až při startu přes další relé č.92) problém být nemůže, protože tento obvod by přepaloval jinou, separátní pojistku.

Jediným obvodem, ve kterém může být problém tvrdého zkratu v obvodu před spotřebičem, je obvod palivového čerpadla (C), protože to je spínané až když startuje motor a přepaluje tvrdým zkratem pojistku(A).

Zkouška na odhalení náhodného zkratu (5675/8)

Pokud jsme lokalizovali vodič, kde dochází k problému, musíme ještě lokalizovat přesné místo zkratu. To se dělá následovně:

1) Vodič, u kterého jste určili nejpravděpodobnější výskyt zkratu, odpojíte na obou stranách (od pojistky i od spotřebiče) a napojíte se na jedné straně s multimetrem nastaveným na akustický signál testu diod (nastavení na tzv. "propípání" vedení)

2) Pokud je zkrat právě aktuálně přítomen, přístroj již začne pískat, pokud ne, přístroj "mlčí"

3) Po zapnutí multimetru (píská nebo nepíská) začneme na různých místech karoserie s pohyby a vibracemi, či poklepáváním.
Doporučuji od neněžnějších až po velmi razantní takto:
a) stoupnout si na práh dveří (L pak P) a uchopením za střechu rozkývat vozidlo
b) karoserii vozidla zkusit lehce křížově zatížit zvednutím jednou packou heveru, pak druhou
c) opakovanými údery pěstí na všechny tunely a plastové okrytování, kudy inkriminovaný vodič vede
d) uchopit elektrický svazek a nejprve s ním jemně, pak čím dál razantněji hýbat..

...a přitom poslouchat zda je pípání/nepípání nějak přerušováno. V místech, kde dochází ke sporadickým zkratům při úderech na jeho okolí se nachází i zkrat. Pak to chce už odkrytovat a prohlédnout svazek pod jasným intenzivním světlem.

Zdroj zkratu nalezen ve sloupku A pod plastovým krytem (5675/9)

Při úderech v oblasti krytu sloupku A se pípání multimetru napojeného mezi vodič a kostru vozidla začlo přerušovat. Po odhalení plastového krytu sloupku jsem našel nejprve modrou vypadlou plastovou izolaci, která byla nedbale omotána okolo tohoto letovaného spoje. Někdo zde přerušil napájecí vedení do palivového čerpadla, aby sem asi něco připájel, ale to jsem jž neřešil a spoj zaizoloval. Ten kostřící šroub s okem byl již odštípnutý, jeho funkci nevím, protože na vozidle je takových "amatérsky pospájených" míst desítky. Někdo zde asi řádil, ale výuční list z oboru tedy určitě neměl.

Komentáře (17)

Anonym
( 1 ) 11.07.2013 | 19:04:37

Nebylo manipulováno s autoradiem ? Jen nápad, protože podobných závad s elektroinstalaci jsem už řešil a bylo to po výměně autoradia.

+0

Libor Fleischhans
( 2 ) 11.07.2013 | 21:45:09

Děkuji za tip, prvně prý začal problém s elektrickým stahováním oken, šla stáhnout jen dolů, nahoru nikoliv, to trvá do teď. Jako kdyby ten motor byl zapojen na nějaký 4-pól, kde mu něco chybí. Dveře má však majitel rozebrané, a ty já řešit nemám.

Teď k věci, trochu jsem si s tím užil:
Po napojení diagnostiky, která pak stejně nefungovala, ve všech relátkách v autě cvaklo, rozeběhl se ventilátor a popojelo palivové čerpadlo. Jelikož jsem zjistil, že řídící jednotce vstřikování chybí napájení, došel jsem až k pojistkám - 3 vypálené a jedna opravovaná - někdo zde už byl... Protože se jednalo o drahé pojistky, musel jsem zkoušet se žárovkou a měřil jsem proudy, zda jsou bezpečné a neohrozí pojistky. I tak jsem tam nejdříve dal jiné - levné, až když i ty přežily, dal jsem tam 4 nové originální pojistky uvedu to při dokončení případu. Auto už jsem po chvilce bastlení adapteru na levné zkušební pojistky rozchodil.

Byl to trochu hokej, protože jak jsem nahradil jen jednu z vypálených pojistek, auto se chovalo příšerně, všude cvakalo, přístrojovka blikala, v útrobách vozu vrčely chvilkami nějaké motorky, až jsem myslel že to zabalím. Spásná myšlenka nahradit všechny pojistky najednou žárovkou a levnými náhradami vneslo do hry ticho a najednou se motor nechal nastartovat. Tedy asi šlo o nějaká napětí, která se dostávala do systému elektroniky z druhé strany, pokud byly zbylé tři pojistky vadné. Vše uvedu v závěru.

Díky, snad nevytvoří majitel s opravou stahování oken (chce si to udělat sám) další problém.

Toto je odpověď na komentář ( 1 )
+0

Josef Prouza
( 3 ) 12.07.2013 | 07:15:07

Jen k těm drahým pojistkám.
V případech, kdy závada stále vyhazuje pojistky používám už asi rok pojistky od Bernera. Fungují na podobném principu jako jističe. Tzn., že mají čudlík, který v případě zkratu vyskočí. Po zatlačení opět vedou proud.
Prodávají se samostatně, ale i v sadě 5A, 7,5A, 10A, 15A, 20A, 25A a to v provedení midi i mini. Mám provedení midi a vyroben adaptér s piny, které můžu dát místo libovolné pojistky.
Funguje to perfektně.

Toto je odpověď na komentář ( 2 )
+0

Libor Fleischhans
( 4 ) 12.07.2013 | 08:53:14

Mohl byste mi sem hodit fotku? Já jsem takové měl (nevím jestli ty samé, co máte Vy) ale ty jistily tak 5x až 10x a pak bylo bohužel taky po nich. Jinak tedy potřebuji 30A. Tu mají taky?
Děkuji za eventuální fotku.

P.S. Jinak auto si přebíral majitel a hned vypálená pojistka přestože včera jsem auto 10x startoval a dnes vyjel z dílny ven, taky po nastartování. Dovedete si představit jeho obličej.
:-( . Tak to tu ještě mám a jdu pátrat.

Toto je odpověď na komentář ( 3 )
+0

Pierre
( 5 ) 12.07.2013 | 15:32:32

Napadlo mě ještě zkontrolovat všechny žárovky na voze. Už se mi párkrát stalo že majitel si dal nějakou obráceně atd. a to se potom děly věci. Možná jak vyjížděl z dílny tak měl rozsvícená světla(obrysová světla) případně šlápl na brzdu(brzdová světla). Držím palce. pt

Toto je odpověď na komentář ( 4 )
+0

Libor Fleischhans
( 6 ) 12.07.2013 | 22:17:37

Zní to sice bizarně, ale teď si vzpomínám, že i blinkry na jedné straně blikají v rychlejším intervalu než na druhé a když jsem obešel auto, tak blikaly na obou stranách všechny tři (přední, boční i zadní), takže bych to měl asi opravdu prozkoumat i brzdové a koncové.
Dobrý tip, za který děkuji!!

Toto je odpověď na komentář ( 5 )
+0

Josef Prouza
( 7 ) 12.07.2013 | 22:37:49

Zde máte foto.
http://shop.berner.eu/berner/cz/productgroup/951901
30A mají taky, ale ta nebyla v té sadě, co jsem měl.

Toto je odpověď na komentář ( 4 )
+0

Libor Fleischhans
( 8 ) 12.07.2013 | 22:39:26

Perfektní, děkuji moc!!

Toto je odpověď na komentář ( 7 )
+0

Josef Prouza
( 9 ) 12.07.2013 | 22:40:42

Ta sada je zde:
http://shop.berner.eu/berner/cz/productgroup/951900
Píšou tam, že vydrží 300x.

Toto je odpověď na komentář ( 7 )
+0

Michal Srna
( 10 ) 11.07.2013 | 23:35:57

Dobrý den pane Fleischhans,

problémy mohou také nastat, když jsou pojistky na nesprávných místech s jinými hodnotami, když se vozidlo takto chová, ale to je jen typ.

Myslím si, že majitel v brzké době přijede k Vám, že bych chtěl opravit i ta okna.
Letovaná pojistka hovoří za vše.

Drží Vám palce.
S pozdravem
Srna Michal

+0

Libor Fleischhans
( 11 ) 18.07.2013 | 08:44:55

Ještě bych poprosil někoho o pořádné schéma k elektrice motoru, protože jsem nikde nenašel přesně k tomuto autu, vždy tam jsou odlišnosti. VIVID nemá celý popis, Autodata úplně chybí.
Hledám přesně komponenty, které jsou sepnuty nějakým relé při otočení klíčku v zapalování do polohy 2 (startér se začně točit). V ten moment pojistkou pro ECU vstřikování proletí 90 Ampér a shoří.
Děkuji moc za pasující schéma.

+0

Libor Fleischhans
( 12 ) 18.07.2013 | 09:28:29

Bohužel nikde žádný popis, co všechno toto relé napájí.. Někde jsem zahlédl, že je to otevírací relé palivového čerpadla (?) Je to tak? Děkuji znalcům Mazdy MX3 (r.v. 1994)

Toto je odpověď na komentář ( 11 )
+0

Anonym
( 13 ) 18.07.2013 | 09:43:20

Něco jsem Vám poslal do schránky

Toto je odpověď na komentář ( 12 )
+0

Libor Fleischhans
( 14 ) 18.07.2013 | 09:46:59

Děkuji, vyzkouším!

Toto je odpověď na komentář ( 13 )
+0

Libor Fleischhans
( 15 ) 19.07.2013 | 20:34:41

Jako bonus jsem naměřil nastavení rozvodů klika/vačka, polohu vstřiku a zapalovacího signálu ke klice a k vačce - signály v pořádku.

+0

Michal Srna
( 16 ) 22.07.2013 | 14:51:07

Hodně naučný případ, jak vyhledat problém v elektrické instalaci ve vozidle :)

Děkujem moc pane Fleischhans

S pozdravem
Srna Michal

+0

Libor Fleischhans
( 17 ) 22.07.2013 | 15:47:46

Na německé verzi tohoto případu spatřil jeden německý kolega na fotografii žárovku a kvitoval zkoušení se žárovkou (jasně svítí v případě zkratu).
To je sice dobrá metoda v jednoduchých obvodech bez přítomnosti řídících jednotek v napájených obvodech. Pokud se však v obvodu nachází složitější elektronika (elektronické obvody s procesorem) pak bych tuto elektroniku odpojil, nebo od testovací žárovky raději upustil.
Žárovka má totiž charakteristiku PTC elementu (Positive Temperature Coefficient - positivní termistor neboli "posistor") a s její rychle narůstající teplotou roste odpor a tedy zároveň klesá proud. Pokud jsou v testovaném obvodu např. za sebou dvě relé, pak tato relé sepnou, ale díky rychlému poklesu proudu opět rozepnou a po poklesu odběru tímto relé žárovka ochladne (pohasne) pak zase relé sepnou. Tento jev je podobný "zpětnovazebnímu" bručení nebo pískání mikrofonu když je blízko reproduktoru a toto rychlé rozpojování a opětovné spojování má za následek tvorbu vysokonapěťových špiček na cívkách relé, kterých vysoké napětí se může i cyklicky násobit. Pokud tedy při zapojení žárovky do zkoušeného obvodu začne něco bzučet, vrčet nebo rychle cvakat, doporučuji okamžitě přerušit testování žárovkou. Někdy jde tento jev zpomalit, když použijeme vysokovýkonnou žárovku nebo dokonce žhavič (ten ale zase nesvítí jasně a práce ztrácí smysl).

Jen jsem chtěl tímto komentářem upozornit na toto nebezpečí, kdy do řídící jednotky takovým zkoušením můžeme na straně napájení dosáhnout vysokého napětí s mnoha špičkami, což elektronice rozhodně dobře nedělá. Tak aby si někdo finančně nezdramatizoval opravu odpálením ŘJ kvůli blbému zkratu. Ta pojistka-jistič s měření zkratové charakteristiky osciloskopem, je asi opravdu profesionálním řešením bez rizika.

Zdravím všechny..

Toto je odpověď na komentář ( 16 )
+15